
V Petržalke stavajú tribúnu na mieste konania svätej omše. Ak niekto z okolitých domov otvorí v byte okno, prídu ho skontrolovať policajti. Pokiaľ sa zistí, že je to len domáci, ktorý vetrá, nič sa nestane. FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO
V súvislosti so svätou omšou, ktorú bude celebrovať 14. septembra v Petržalke pápež Ján Pavol II., sa mnohí Petržalčania obávajú policajných opatrení zaisťujúcich jeho bezpečnosť. „Počula som, že nebudeme môcť sledovať omšu z okna, dokonca pri ňom ani stáť či vetrať. Byty sa vraj budú prehliadať a tie, ktoré budú prázdne, polícia zapečatí. Ohlásila sa mi už celá rodina z východu, že prídu pozerať omšu z môjho okna,“ hovorí obyvateľka Iľjušinovej ulice. Dodáva, že auto by preparkovala dobrovoľne aj bez požiadavky mestskej časti, lebo sa obávala, že z neho nič nezostane.
„Obyvatelia Petržalky, ktorí majú priamy výhľad na Areál svätej omše, sa, samozrejme, môžu pozerať z okna. Otvárať by ho však nemali. Ak niekto otvorí v byte okno, prídu ho skontrolovať policajti. Pokiaľ sa zistí, že je to len domáci, ktorý vetrá, nič sa nestane. Ale ak sa otvorí okno a policajtom nik neotvorí, budeme to považovať za problém,“ hovorí Ján Packa, riaditeľ Úradu ochrany verejných činiteľov, ktorý zabezpečuje bezpečnosť Jána Pavla II. počas jeho návštevy.
Petržalčania môžu podľa Packu odcestovať, kam chcú a vrátiť sa, kedy chcú. Nemusia sa nikomu hlásiť. „Kontrolovať budeme len totožnosť obyvateľov bytov. Samozrejme, môžu mať aj návštevu. Ak zazvoníme a byt bude prázdny, prelepíme dvere páskou. Keď sa majiteľ vráti, jednoducho pásku pretrhne a do svojho bytu sa dostane,“ hovorí Ján Packa. Ak polícia pri následnej kontrole zistí, že páska je porušená, prekontroluje totožnosť majiteľa. „Nikoho nebudeme obmedzovať. Problém bude, len ak bude páska pretrhnutá a otvárať nebude nikto. Potom je tu viac možností. Možno sú tam provokatéri, možno zlodej – a možno len domáci spí,“ dodáva riaditeľ Úradu ochrany verejných činiteľov.
Bratislavu bude počas pápežovej návštevy zabezpečovať okolo 2000 policajtov vrátane ochrankárov.