
Policajtov na koni sa často dožadujú starostovia mestských častí, aby dozerali na poriadok pri rôznych podujatiach. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Ani návrh nového zákona o obecnej polícii, ktorý má schváliť parlament, totiž neradí koňa medzi donucovacie prostriedky. Naďalej sa s ním počíta len ako s dopravným prostriedkom. Prakticky to znamená, že pri demonštráciách alebo výtržnostiach nebude môcť jazdná polícia ani v budúcnosti zasahovať.
„Pri udržiavaní verejného poriadku alebo životného prostredia môžeme pôsobiť len preventívne. Ale v momente, keď dôjde ku konfliktu, musíme sa stiahnuť, lebo za čokoľvek, čo by kôň v takej situácii spôsobil, by sme boli osobne trestno-právne zodpovední,“ vysvetľuje Blanka Gurová, jedna zo siedmich členov jazdnej polície v Bratislave. „Lenže ľudia si potom často myslia, že sa len tak vozíme. Neraz nás aj hrubými slovami napádajú, prečo nezasahujeme proti výtržníkom, bezdomovcom alebo narkomanom. Aj teraz, keď sme po zákaze vstupu do lesov hliadkovali v lesoparku a v Horskom parku, sa viacerí rozčuľovali, prečo nezakročíme proti tým, čo si tam rozkladali oheň,“ dodala.
Jazdná polícia, ktorá je organizačne začlenená pod mestskú políciu, môže od svojho vzniku v roku 1993 pôsobiť len preventívne. Robí obhliadky najmä ťažko dostupného terénu a napomína nespratníkov.
Policajtov na koňoch sa tiež často dožadujú starostovia mestských častí, aby dozerali na poriadok pri rôznych kultúrnych a spoločenských podujatiach. Zaslúžene sú považovaní nielen za ich ozdobu, ale oprávnene budia aj väčší rešpekt.
Zákonná úprava im však zväzuje ruky, a tak ho v prípade kolízií či potrebného zásahu nie vlastnou vinou strácajú. Ak parlament schváli úpravu v navrhovanej podobe, bude môcť schopnosti svojich koní jazdecká polícia už len predvádzať deťom. Ako napríklad dnes na Gymnáziu na Tomášikovej.
JANA MARTINKOVÁ