Podľa slov doktorky Jarmily Petrináčovej zo Štátneho fakultného zdravotného ústavu v roku 2001 bolo v Bratislave 26 prípadov žltačky, minulý rok 45 prípadov a tento rok, pričom je ešte len august, zaznamenali viac ako 130 prípadov výskytu žltačky typu A. Len za mesiac júl sa vyskytlo 35 chorých. „Zdroj nákazy na Kopčianskej ulici v Petržalke zatiaľ nepoznáme. Žltačka sa objavila u dieťaťa, ktoré sa mohlo nakaziť napríklad pri hraní na pieskovisku alebo pri kontajneroch s odpadkami. Navyše, v tejto oblasti žije veľa narkomanov a bezdomovcov. Tí sú potenciálnym zdrojom nákazy, napríklad už tým, že nedodržuju základy hygieny,“ hovorí Petrináčová.
Inkubačná doba žltačky je 15 až 50 dní. Ak je v domácnosti dieťa nakazené žltačkou typu A, hygienici upozorňujú rodičov na možnosti ďalšieho šírenia choroby. V čase karantény je potrebné dôsledne dohliadať na pravidelné umývanie rúk. Kto je v priamom kontakte s chorým, musí každých 10 dní chodiť na prehliadku. Od roku 1998 sú povinné očkovania novorodencov proti žltačke typu B. U žltačky typu A a C je to individuálne. (hab)
Žltačka typu A sa šíri špinavými rukami. Prejavuje sa bolesťami brucha, nechutenstvom, žltou pokožkou. Predchádzame jej dôslednou hygienou a očkovaním.
Žltačka typu B sa prenáša hlavne krvou a pohlavným stykom. Chorý pociťuje veľké bolesti brucha, trpí nechutenstvom, horúčkami, pocitom únavy a má žltú pokožku. Žltačke typu B predchádzame dôslednou hygienou a chráneným pohlavným stykom.
Žltačka typu C sa prenáša pohlavným stykom a krvou. Prejavuje sa podobne ako žltačka typu A a B. Najohrozenejšou skupinou sú narkomani.