Pred rokom a dnes
Bufet Rockgarden prežil aj vlaňajšiu veľkú vodu a funguje dodnes. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
V dôsledku zaplavenia zábavného parku v Petržalke museli hasiči odstrániť 14. augusta 2002 železné oplotenie areálu, ktoré spomaľovalo prietok Dunaja. Väčšina atrakcií je asi 30 centimetrov vo vode. ARCHÍV TASR – VLADIMÍR BENKO
Deti považovali pohľad na veľkú vodu za zaujímavý, dospelí si uvedomovali vážnosť situácie. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
V tomto období pred rokom Dunaj „pohrozil“ mestu aj jeho obyvateľom. V niektorých mestských častiach sa stala povodeň reálnou hrozbou, kým iní obyvatelia prežívali šou na nábreží a hrozbu preliatia rieky do mesta fotografovali a nakrúcali na kamery. Prinášame návrat a rekapituláciu vtedajších udalostí.
Vo štvrtok 8. augusta 2002 začala hladina Dunaja znepokojivo stúpať a podľa predpovedí odborníkov stúpanie malo ešte pokračovať. Po povodni v marci tak hrozilo ďalšie vyliatie Dunaja. Príčinou boli výdatné zrážky v Rakúsku a Nemecku. Vo štvrtok mal Dunaj napoludnie už 625 centimetrov. Prvý stupeň protipovodňovej aktivity sa vyhlasuje, ak hladina v Devíne vystúpi nad 650 centimetrov.
Piatok 9. augusta hladina Dunaja pri Devíne kulminovala, dosiahla výšku 730 centimetrov. Potom klesala. Dunaj neohrozil domy, vylial sa z brehov len pod Starým mostom, v úseku medzi Novým mostom a mostom Lafranconi, v Karloveskej zátoke, na vodohospodárskom ostrove a v Devíne. Voda tu siahala až k hradnej skale.
Z nedele 11. augusta na pondelok ráno klesol Dunaj v Devíne na 438 a v meste na 466 centimetrov.
V utorok 13. augusta v Devíne klesol Dunaj tak, že sa hradná skala opäť dala obísť suchou nohou. Odvtedy však opäť začal stúpať. Platil druhý stupeň povodňovej aktivity. Krízový štáb v Devíne rozhodol o evakuácii asi 30 obyvateľov z Devínskej cesty. Plavba na Dunaji bola zastavená. V Bratislave muselo neplánovane zakotviť desať lodí. Botely a lode dostali pokyn maximálne sa zabezpečiť, aby ich prúd neodtrhol. V popoludňajších hodinách zahradili otvory v ochrannej línii na ľavom brehu Dunaja od Nového mosta po Prístavný most. Na Šafárikovom námestí je vybudovaná bariéra, aby sa voda nedostala do Starého Mesta. Zastavili osobnú dopravu na Viedenskej ceste, parkovisko pri Starom moste je neprístupné, cyklisti a korčuliari majú zákaz vstupu na hrádzu.
V stredu 14. augusta ráno vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity – stav ohrozenia.
15. augusta hladina vody v Devíne dosiahla 960 centimetrov. Oblasti hrozí, že ostane odrezaná od sveta. Prístupové cesty zalieva Morava aj Dunaj a časti Devína zostali bez elektriny. Slovanské nábrežie aj parkovisko pri hrade zaliala voda. Na petržalskej strane sa voda dostala po Viedenskú cestu. Doprava na nej je uzavretá, ale korzuje tu množstvo zvedavcov. Ďalší sledujú rieku z Fajnorovho nábrežia a z mostov. Pod vodou je autodróm, ruské kolo aj rozprávkový dom v lunaparku.
16. augusta dosiahol Dunaj najvyššiu výšku hladiny krátko po polnoci. V meste Dunaj dosiahol 991 a v Devíne 960 centimetrov, elektrárne upozorňujú obyvateľov na možnú odstávku elektrického prúdu. Počas dňa sa nábrežie Dunaja zmenilo na korzo, Dunaj lákal Bratislavčanov. Fotografovali a nakrúcali si rieku na kamery. Po kulminácii voda začala klesať. V najviac poškodených častiach mesta – v Devíne a Devínskej Novej Vsi vystriedal počiatočnú radosť smútok. Obyvatelia až teraz videli, čo vodný živel napáchal.
17. augusta vo všetkých piatich okresoch odvolali mimoriadnu situáciu.
18. augusta hladina Dunaja klesla pod sedem metrov.