
Prekopaná príjazdová cesta a vozidlo SBS mali zabrániť príjazdu skútristov k jazeru. V niektorých prípadoch sa však autá bez problémov dostali až k vode. FOTO SME - MAREK MICHALÍK
nie príjazdovej cesty, aby bol prístup aspoň čiastočne znemožnený.
Včera zatarasilo príjazdovú cestu na Gulášku auto SBS. Bezpečnostná služba mala upozorňovať na zákaz kúpania sa a autom zabraňovať vjazdu vozidiel so skútrami. Skútristi sa však bez problémov dostali na jazero aj včera.
„Je to nehorázne. Mám invalidnú matku, ktorú musíme dopraviť k jazeru bez auta, keďže je tu zákaz vjazdu. No oni si môžu doviezť aj skúter. Myslia si, že môžu úplne všetko,“ hovorí Ingrid Sináková, návštevníčka jazera.
Ďalšia kúpajúca sa, Zuzana Navrátilová prezradila, že sa snažila na skútristov aj sťažovať na polícii. Všade ju vraj odbili slovami, že aj kúpanie sa je tam zakázané a oni s tým nemôžu nič robiť. Tvrdila, že skútristi sú na jazere každý deň, aj keď ďalej od brehu.
Ani po nehode kúpajúcich sa a skútristov na jazere neubudlo. „Čo sa tu ešte má stať, aby s tým začali niečo robiť?“ - sťažoval sa jeden z návštevníkov. Podľa neho skútristom nerobí problém dostať sa k jazeru aj napriek zákazom a prekážajúcemu autu. Vraj je to všetko len otázkou peňazí.
Dnes však nie je úplne jasné, kto má na prevádzku a bezpečnosť jazera dohliadať. Na Guláške ešte pred niekoľkými rokmi ťažila štrk firma Kameňolomy a štrkopiesky Trstín. Ťažba postupne upadala a ľudia sa sem začali chodiť kúpať. Ich počet narastá každým rokom. Jazero je čistejšie, ako napríklad neďaleké Senecké jazerá.
Firma, ktorá mala jazero v správe, skrachovala a kompetencie prešli na správcu konkurznej podstaty. Ten sa v spolupráci s Mestským úradom Senec snažil situáciu riešiť rôznymi opatreniami. Napríklad zariadil strážnu službu. No skútristi sa na jazero aj tak dostanú.
„Jazero je majetok Štrkopieskov Trstín a okolité priľahlé pozemky sú buď tiež vo vlastníctve štrkopieskov, alebo je to súkromný majetok. Mesto nemôže spraviť nič, nemôže tu kontrolovať ani mestská polícia,“ hovorí primátor mesta Senec Karol Kvál.
Do úvahy neprichádza v tejto situácii ani predaj jazera. „Kúpiť takéto niečo nie je jednoduché, je tam niekoľko tisíc ton štrku v zásobách. Bolo by to treba zaplatiť, no to nikto neurobí.“ Ak by chcel potenciálny investor ťažobný priestor zrušiť, vyžiadalo by si to investíciu 20 miliónov korún. Podľa primátora sa nikto taký nenájde.
Autor: SAŠA OBUCHOVÁTOMÁŠ HOLETZ