
Lukáš Barták dostal po úspechoch na juniorských majstrovstvách sveta šancu aj v seniorskej reprezentácii. Odvďačil sa najmä dobrým výkonom v súťaži štafiet. FOTO – PM
V tohtoročnom kalendári orientačných bežcov bolo jediné vrcholné podujatie – majstrovstvá sveta vo švajčiarskom alpskom meste Rapperswile. Týždňový šampionát sa skončil počas uplynulého víkendu. Slovenskí pretekári až v troch prípadoch menili slovenskú históriu, keď dosiahli najlepšie umiestnenia na takomto podujatí vôbec.
Začala to Košičanka Martina Rákayová (tréner Jozef Pollák) desiatym miestom na klasickej trati a pokračoval pretekár Kobry Bratislava Marián Dávidík šiestym miestom na krátkej trati. Úspech zavŕšila mužská štafeta v zložení Pospíšil, Barták a Dávidík (všetci Kobra Bratislava) ôsmym miestom.
Slovensko zaznamenalo úspech aj na diplomatickom poli. Bratislava získala právo organizovať jedno z podujatí svetovej série v parkovom orientačnom behu (9. mája 2004) a v roku 2005 sa v okolí Banskej Bystrice uskutočnia majstrovstvá sveta v orientačnej cyklistike.
O medailu prišiel na trinástej kontrole
Najlepší individuálny výsledok slovenského pretekára na majstrovstvách sveta dosiahol Marián Dávidík šiestym miestom na krátkej trati. Nad očakávanie sa mu vydarila už kvalifikácia, keď vyhral svoju skupinu. „Vo finále sme mali na trati 19 kontrolných stanovíšť a až po trináste som podľa medzičasu figuroval na druhom mieste. Potom som urobil jednu väčšiu chybu, a tá ma stála medailu. Aj napriek tomu som maximálne spokojný.“
Najväčší zážitok? „Okrem príjemných výkonov našej reprezentácie to bol aj záverečný ceremoniál na pódiu postavenom na jazere, s 25-minútovým ohňostrojom. Ohromil ma aj divácky záujem. Hovorilo sa o 25 tisícoch návštevníkov.“
Organizátori urobili pre úspech maximum
Trate boli zvolené tak, aby pretekárom priblížili typické Švajčiarsko. Dlhá trať sa bežala v kopcoch a údoliach. Krátka zasa v typickom alpskom ľadovcovom teréne a divácky atraktívny šprint viedol historickými uličkami mesta. Cieľ bol na preplnenom zimnom štadióne.
„Šampionát bol veľkolepý. Švajčiari si dali veľkú námahu s prípravou a sprievodnými akciami. Hneď po odklepnutí ich kandidatúry rozbehli projekt, v rámci ktorého vytvorili 1200 nových máp a zapojili 200-tisíc ľudí. Celé mesto doslova žilo orientačným behom. Počas majstrovstiev prebiehala aj súťaž amatérov. Tí si mohli vyskúšať trate, na ktorých sa bojovalo o medaily,“ povedala nám trénerka mužskej časti reprezentácie Paulína Májová.
Organizátorom sa ich úsilie vrátilo v podobe rekordnej účasti krajín a pretekárov, aj divácky záujem bol nevšedný. K organizátorskému úspechu sa pridali aj domáci pretekári. Získali päť zlatých medailí. Unikátom je Simone Luderová so ziskom štyroch prvenstiev, čo sa v celej histórii orientačného behu ešte nepodarilo žiadnemu pretekárovi.
PROKOP SLOVÁČEK
Marián Dávidík (Kobra Bratislava) – krátka trať 6. miesto, 8. miesto v štafete
Lukáš Barták (Kobra Bratislava) – šprint 33. miesto, 8. miesto v štafete
Jozef Wallner (Kobra Bratislava) – klasická trať 34. miesto, krátka trať 34. miesto
Vít Pospíšil (Kobra Bratislava) – klasická trať 26. miesto, 8. miesto v štafete
Martina Rákayová (ATU Košice) – šprint 27. miesto, klasická trať 10. miesto, krátka trať 22. miesto
Jana Miklušová (Farmaceut Bratislava) – šprint 33. miesto
(Polotučným sú vytlačené historicky najlepšie umiestnenia Slovákov na majstrovstvách sveta.)