Druhé najteplejšie miesto na Slovensku je v Kuchyni pri Malackách, kde na meteorologickej stanici v rovnakom čase namerali 36,9 stupňa Celzia.
Vo štvrtok sa nad naším územím očakávajú prehánky a teplota by nemala presiahnuť 33 stupňov.
Teploty v najbližších dňoch a začiatkom budúceho týždňa by mali byť o niečo nižšie, ale neklesnú pod 30 stupňov, dodal Lexmann.
V Bratislave prekročila výstražné hodnoty aj nameraná hladina ozónu. Slovenský hydrometeorologický ústav v utorok vyhlásil varovný signál pre ozónovú smogovú situáciu, keď na monitorovacích staniciach v Petržalke a na Kolibe zaznamenali prekročenie hraničného prahu prízemného ozónu 240 mikrogramov na kubický meter. V Petržalke cez obed dosiahla hodinová koncentrácia až 301 mikrogramov na kubický meter, po štrnástej hodine klesla na 203, na Kolibe sa vyšplhala na 255 mikrogramov na kubický meter a ustúpila na 230 mikrogragov. Na iných miestach bola úroveň ozónu v norme.
Ozón ako trojatómová molekula kyslíka je plyn rozpustný vo vode so silnými oxidačnými vlastnosťami, ktorý má akútne i chronické účinky na zdravie. Môžu sa prejaviť dráždeníma očí, nosa a hrdla, pocitom tlaku na hrudi, kašľom a bolesťami hlavy.
U astmatikov môže ozón vyvolávať záchvaty a príznaky dráždenia dýchacích ciest. Chronické účinky možno očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu jeho pôsobeniu a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zmenami v zložení krvi, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu. K najcitlivejším skupinám populácie na ozón patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovocievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy.
Pracovníci odboru kvality ovzdušia Slovenského hydrometeorologického ústavu odporúčajú obmedziť čas pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností, obmedziť fyzickú námahu a športové aktivity vo vonkajšom prostredí. (tasr)