Pre zvýšené riziko lesných požiarov ministerstvo pôdohospodárstva zakázalo voľný vstup do lesných porastov. V lesoch by preto mali v týchto dňoch usmerňovať návštevníkov a turistov členovia lesnej stráže. Aktivizovaní sú aj členovia poľovníckej stráže a spoluprácu v pondelok prisľúbilo aj ministerstvo vnútra. V súvislosti s tým sme oslovili JÁNA ĎURSKÉHO, generálneho riaditeľa lesníckej sekcie ministerstva.
Nie je súčasná hrozba požiarov aj dôsledkom toho, že sa o lesy dobre nestaráme, a preto sú presušené?
„To nie je pravda. Vlahový deficit je preto, lebo neprší. Sucho na Slovensku je extrémne, niektoré oblasti majú len 50 percent zvyčajnej vlahy alebo dokonca len 40 či 30 percent. Toto vytvára extrémne podmienky na vznik a rozširovanie lesných požiarov.“
Prečo je práve Záhorie také rizikové?
„Lesy sú tu veľmi suché a presýchavé najmä preto, lebo Záhorie je zalesnené z hľadiska možnosti vzniku požiarov najrizikovejšími – borovicovými lesmi. V Malých a Bielych Karpatoch by v nižších partiách mali rásť namiesto borovíc duby, v druhom a treťom vegetačnom stupni by malo byť viac bukov.“
V tomto roku ste sa ohrozenie rozhodli riešiť zákazom voľného pohybu po lesoch. Čo si od toho sľubujete?
„Je to predovšetkým preventívne opatrenie, ale očakávame, že aj reálne zníži aspoň o 20 percent riziko vzniku požiarov tým, že chaotickú turistiku usmerníme do miest, ktoré sú pod väčšou kontrolou. Nechceme tým zabrániť ľuďom vstupovať do lesa ani zakladať ohne na vyhradených táboriskách. Nemôžeme predsa obkľúčiť les. Chceme len dosiahnuť, aby sa netúlali po lesných porastoch, lebo práve tam je potenciál vzniku požiarov najväčší – ak fajčiar zahodí ohorok alebo deti, ktorých rodičia zbierajú lesné plody, si krátia čas opekaním slaninky. Väčšina lesných požiarov vzniká z takejto nedbanlivosti.“
Ale v posledných rokoch horúcich suchých liet pribúda. Máte pripravené aj koncepčnejšie riešenie?
„Na to, že v súvislosti s klimatickými zmenami môžu nastať problémy, sme mysleli už v roku 1993. Sú vypracované klimatické adaptačné scenáre. Zdôrazňujem že ide o scenáre, nie prognózy. S najväčšími adaptačnými opatreniami sa počíta v oblasti vodného a lesného hospodárstva a v oblasti poľnohospodárstva. Na lesných hospodárskych plánoch dlhodobo pracujeme. Už teraz do lesných porastov vnášame dreviny, ktoré môžu znižovať potenciál ohrozenia.“
Od budúceho roka rozšíria prognózy počasia
Ministerstvo pôdohospodárstva sa v minulom roku spojilo so Slovenským hydrometeorologickým ústavom, ktorý na jeho objednávku vypracoval krátkodobú výskumnú úlohu. Jej výstupom sú už dnes každodenne zverejňované informácie na internete o stave územia s ohľadom na požiarovosť. Od budúceho roka by jej ďalším výstupom mali byť denné informácie v médiách o stupni požiarneho nebezpečenstva v jednotlivých regiónoch. Mali by byť zverejňované spolu s prognózou počasia. (jm)