
Vcítenie sa do utrpenia mučeníkov visiacich na šibenici dolu hlavou pomocou konkávneho zrkadla a obráteného obrazu návštevníka (v tomto prípade nášho fotografa) v ňom.
Výstava Hlavou dolu predstavuje medirytiny, sugestívne zobrazenia jezuitských misionárov-mučeníkov pôsobiacich v Európe, Afrike, Ázii a Amerike. Pôvodne ilustrovali knihu Societas Iesu z roku 1675. Jej zostavovateľom bol významný český jezuita Matej Tanner. Vytvoril zaujímavú zbierku životopisov známych jezuitov, ktorí zomreli mučeníckou smrťou. Pochádzali z Portugalska, zo Španielska, ale i z Uhorska či Japonska.
Šestnásť vystavených grafických listov je výberom z celkového počtu 169 menších ilustrácií a štyroch veľkorozmerných oslavných titulných listov. Medirytiny vytvoril popredný augsburský rytec Melchior Küsell (1626 – 1683) podľa predlôh Karola Škrétu (1610 – 1674).
Kurátor výstavy Martin Šugár vypracoval zaujímavú koncepciu, v ktorej sa inšpiroval priestorovým riešením hlavného jezuitského chrámu Il Gesú v Ríme. Každý pohľad v tomto kostole smeruje k hlavnému oltáru. Na výstave Hlavou dolu pohľady návštevníkov ústia k Ukrižovanému Kristovi, ktorého torzo sa nachádza vo vedľajšej expozícii barokového umenia.
Výstava približujúca utrpenie misionárskych mučeníkov je panelmi rozdelená na tri časti. Tak chcel Šugár vytvoriť paralelu s bočnými kaplnkami v Il Gesú, určenými na individuálnu meditáciu. Prvá časť približuje zámorské misie jezuitov, druhá porovnáva výtvarné riešenia danej tematiky so staršími grafickými listami. Tretia chce vyburcovať emocionálne vcítenie sa do utrpenia mučeníkov, visiacich na šibenici dolu hlavou. A to prostredníctvom konkávneho zrkadla a obráteného obrazu návštevníka v ňom.
Vystavené grafické listy majú nielen jedinečnú historickú, ale aj umeleckú hodnotu, preto dokážu osloviť i súčasného diváka. Výstava potrvá do 2. septembra.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL