
Členky Olympu Bratislava po vystúpení s názvom Biely sen. Zľava Alexandra Ondrejková, Zuzana Mištinová, Nikola Bakytová, Michaela Vargová, Andrea Krpelanová, Andrea Jelínková. FOTO – ARCHÍV AK
Nesúťažné podujatie, na ktorom sa stretávajú gymnasti z celého sveta, oslávilo už 50 rokov od chvíle, keď sa prvý raz pod názvom Svetová gymnaestráda uskutočnilo v Rotterdame. Koná sa každé štyri roky, vždy rok pred olympijskými hrami. Takmer 30-tisíc účastníkov z 35 krajín sveta hostil koncom júla portugalský Lisabon.
Gymnaestráda je oslavou gymnastiky. Účastníci všetkých vekových kategórií na nej prezentujú všetky jej klasické, ale aj netradičné podoby. Nikto s nikým nesúťaží, ide skôr o stretnutie športovcov a prezentáciu športovej vyspelosti krajín. Súčasťou sú odborné semináre, prezentácie svetových firiem, ktoré sa zaoberajú športom. V Lisabone napríklad predstavila jedna zo spoločností úplne nové pružné gymnastické podlahy či nové trampolíny. Aj záujem médií je primeraný veľkosti podujatia.
Slovensko zastupovala v Portugalsku 60-členná výprava. Olymp Bratislava sa predstavil s programom zloženým zo športovej a modernej gymnastiky a športového aerobiku. Slovan Bratislava i súbor z Gabčíkova pripravili tanečno-gymnastické vystúpenia.
„Celý program sa odohrával v areáli, kde sa v roku 1998 uskutočnila výstava Expo. Vystupovali sme v ôsmich halách, ale aj priamo v centre mesta. Každé ráno a poobede. Na týchto prezentáciách boli len účastníci gymnaestrády. Obyvatelia mesta nás mohli vidieť na národných večeroch, ktoré boli aj prezentáciou kultúry krajiny. Náš stánok bol stále plný, slovenské spomienkové predmety šli na dračku. Okamžite ich vykúpili,“ povedala nám jedna z účastníčok a vlajkonosička slovenskej výpravy Andrea Krpelanová z Olympu Bratislava.
Výpravy z vyspelých, ale aj exotických krajín (Trinidad a Tobago, Namíbia) bývali v bungalovoch špeciálne postavených na túto príležitosť alebo v školách. „V škole, kde sme bývali, nás prijali výborne. Zahrali nám našu hymnu, po celý čas sa o nás starali sprievodcovia. Nebola to však pre nás dovolenka. Program bol náročný a mali sme len dva dni voľna. Tie sme využili na prehliadku pamiatok, absolvovali sme stretnutie na slovenskom veľvyslanectve. Zaujímavé bolo aj to, že cvičili všetky vekové kategórie. My z Olympu sme mali v priemere 20 rokov, zástupkyne Slovana Bratislava niečo po štyridsiatke. Ony nás volali pipky a mi ich zasa dámy,“ dodala so smiechom Krpelanová.
Otvárací a záverečný ceremoniál sa uskutočnil na Estadio Nacional aj s náležitou olympijskou symbolikou. Na záver odovzdal Lisabon gymnaestrádnu vlajku zástupcom rakúskeho Dornbirnu, kde sa gymnasti z celého sveta stretnú o štyri roky.