V roku 1929 zohrali dva najlepšie slovenské a bratislavské stolnotenisové kluby YMCA a PTE medzi sebou zápas s výsledkom 14:6 pre PTE. Za víťazov nastúpili Morávek, Salzer, Šimončič, Sergovič, za porazených Blaas, Adelsberger, Kováč, Ambroz. Hráči predsta

Karol Morávek, slovenská stolnotenisová jednotka v rokoch 1926 až 1936. FOTO – ARCHÍV
vovali absolútnu domácu špičku, vynikol najmä Morávek, významná osobnosť 30-tych a 40-tych rokov, stolnotenisová domáca jednotka v rokoch 1926 až 1936.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Morávek rozbehol svoju športovú kariéru v roku 1924 v YMCA Bratislava, odkiaľ prestúpil po štyroch rokoch do konkurenčnej PTE. Tu pôsobil tri sezóny a v roku 1931 sa stal hráčom ŠK Bratislava, kde hral do roku 1939. V rokoch 1930 až 1933 reprezentoval Československo na významných medzinárodných fórach a svoj najväčší úspech dosiahol na majstrovstvách sveta 1932 v Prahe. Tam sa vo dvojhre prebojoval medzi najlepších osem hráčov. Okrem toho zastupoval Morávek Slovensko ako funkcionár v Československej stolnotenisovej asociácie v rokoch 1933 až 1935.
Napriek výborným jednotlivcom slovenský stolný tenis zaostával za vyspelými zahraničnými súpermi. Dôkazom priepastného rozdielu v kvalite hry na klubovej úrovni v týchto pionierskych časoch môže poslúžiť medzinárodný dvojzápas našich dvoch najvyspelejších slovenských a bratislavských celkov s Vindobonou Viedeň v novembri 1930. YMCA podľahla rakúskemu súperovi 1:16 a PTE 2:12. Na úspechy v medzinárodnom rangu si bolo treba ešte zopár rôčkov počkať. V rámci domáceho diania sa ale klubové úspechy predsa len dostavili. Spomedzi vtedajších slovenských klubov YMCA Bratislava, PTE Bratislava, AC Nitra, TK Piešťany, ŠK Žilina a YMCA Banská Bystrica sa to podarilo hráčom PTE. Ako majster Slovenska sa tento klub zúčastnil bojov o majstra ČSR v sezóne 1929/30.
Pred domácim šampionátom informoval časopis Športový týždeň: „Každá zem, teda Čechy, Morava a Slovensko si vybojuje svoje majstrovstvá a v semifinále sa stretne víťaz Slovenska s víťazom Moravy. Víťaz tohto duelu nastúpi vo finále o hrdý titul majstra Československej republiky s víťazom Čiech.“ Tak sa aj stalo, ale iba po finále. PTE Bratislava po víťazstve nad moravským majstrom VŠ Brno postúpila do finále majstrovstiev ČSR a vo finále Bratislavčanov čakala YMCA Kladno ako majster Čiech. Nedočkala sa, o všetkom nakoniec rozhodli, podobne ako dnes, financie. Tie totiž našim hráčom chýbali, a tak na finále nenastúpili.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR)