
Róbert Gula od 15. augusta nastupuje do funkcie riaditeľa študentských domovov Univerzity Komenského.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
a sociálnu politiku. Konkurz na riaditeľa vyhral s projektom, ktorému sa venoval tri roky. Zaistenie bezpečnosti obyvateľov internátov je len jedna z deviatich častí predkladaného projektu. Plánuje zlepšiť celkové hospodárenie, samosprávu, hygienu, aktívny odpočinok. Vypracovaný je aj návrh na zlepšenie dopravy. Za naliehavý problém Mlynskej doliny považuje absolútny nedostatok možností športovania.
Máte dvadsaťšesť rokov, ste spolumajiteľom súkromnej bezpečnostnej služby. Aká bola vaša motivácia stať sa riaditeľom problémového kolosu študentských domovov?
„Spoločnosť, ktorej som spolumajiteľom, sa prioritne zameriava na zabezpečovanie kultúrno-spoločenských akcií, ako bol napríklad koncert Bryana Adamsa. Svojho podielu v SBS sa pred nástupom do funkcie riaditeľa vzdávam. Okrem toho som však aj štyri roky podpredsedom študentskej samosprávy, na internátoch som sám päť rokov býval. A ich problematiku poznám dokonale.“
Čo v súčasnosti považujete za najväčšie problémy?
„Študenti iste povedia, že rast nájomného. Od januára sa má opäť zvyšovať. Myslím však, že problém nie je v samotnom raste cien. Problém je v tom, že nájomné sa zvyšuje neúmerne k poskytovaným službám, ktoré sa nezlepšujú.“
Niečo ako MHD?
„Presne tak, ceny stúpajú, ale kvalita stagnuje. Internáty sú v dezolátnom stave, majú 30 – 40 rokov a ich údržba stojí veľa peňazí. Vždy je boj o získanie peňazí na rekonštrukciu.
Budete hľadať aj iné finančné zdroje, ako je UK?
„Myslím, že prostredie, kde sa denne pohybuje desaťtisíc mladých ľudí, je atraktívne pre mnohé firmy. Napríklad cestovné kancelárie alebo banky ponúkajú špeciálne produkty určené práve študentom.“
Ako konkrétne chcete zvýšiť bezpečnosť?
„V súčasnosti je v Mlynskej doline 34 – 44 vrátnikov. Chceme zásadne zreformovať a zefektívniť systém vrátnic. Chystá sa aj turniketový systém. Nielen v internátoch, ale aj na fakultách, v knižniciach – študent bude mať čipovú kartu, ktorá mu umožní vstup do internátu. Bez karty sa nikto do internátu nedostane. Ani ten, kto má prerušený ročník. Verím, že v januári to už bude aj v Mlynskej doline. Problémom je tiež obrovský únik energií. Plytvá sa vodou aj elektrinou. Bude treba zosobniť jednotlivé položky.“
Prečo je podľa vás taký veľký výskyt vandalizmu a nešetrného zaobchádzania so zariadením internátov zo strany ich obyvateľov?
„Študenti sú málo zaangažovaní v tomto prostredí. Mlynská dolina je mestečko so 6000 až 10 000 obyvateľmi. Myslím si, že kým študentom neposkytneme športoviská, kultúrne vyžitie a zábavu priamo v Mlynskej doline, nebudú mať k internátom vzťah nikdy. Ja chcem pozdvihnúť zároveň s internátmi celkového ducha študentstva.“
Znamená to, že plánujete zrušiť aj tie búdky, stánky a bufetíky, ktoré sú akousi náhradou kaviarní, čajovní a reštaurácií?
„Bufety nie sú súčasťou akademickej pôdy, takže zrušiť ich nemôžeme, ale určite chceme, aby vznikli v areáli kultúrnejšie priestory, ako sú kaviarne či čajovne.“