Nemocnica milosrdných bratov na Námestí SNP, ktorá v minulom roku oslávila 330. výročie svojho vzniku, dokončila druhú etapu rekonštrukcie. Pretože sa pri nej dbalo na pôvodnú, pamiatkovo chránenú architektúru, majú obnovené priestory osobitú, príjemnú atmosféru. Po obnovených priestoroch nás sprevádzal riaditeľ nemocnice Peter Križan.
„Spolupráca s pamiatkarmi bola výborná. Dohodli sme sa, že zachováme neskorobarokový ráz stavby a oni nám dovolili využiť priestory tak, ako potrebujeme. Používať ich na pôvodné účely by bolo dnes už nemožné,“ povedal riaditeľ.
Bývalá izba pre 70 pacientov, do ktorej sa vchádzalo rovno z ulice, slúži dnes ako vstupná hala. Nachádza sa v nej vrátnica, bufet a výťahy. Kedysi tu bol aj oltár a, samozrejme, nevyhnutná latrína. Dnes je tu z pôvodného vybavenia len zrekonštruované umývadlo z červeného mramoru, bude slúžiť ako fontánka na pitie.
„Umiestnili sme sem ešte sochu zakladateľa rehole, ktorá pôvodne stála na námestí. Keď rehoľu v päťdesiatych rokoch zrušili, pokúsili sa sochu rozbiť, potom bola 40 rokov za garážami na dvore. Dnes tu stojí nezreštaurovaná ako svedectvo doby,“ hovorí riaditeľ. Zakladateľ, svätý Ján z Boha (1495 – 1550), má odrazenú hlavu a zlámané ruky, na ktorých držal chorého pacienta.
Krížová chodba s pôvodnými klenbami obieha celý Rajský dvor. Tento priestor bol desaťročia zatvorený. Nad prvým poschodím sú podkrovné priestory. Mali veľmi pevnú podlahu, pretože pôvodne slúžili na skladovanie potravín. Teraz v nich bývajú milosrdní bratia. Majú blízko na prvé poschodie, kde bude lôžkové onkologické oddelenie. Najkrajšou miestnosťou je pravdepodobne refektár – kláštorná jedáleň. Má pôvodné drevené obloženie a jednu stenu dopĺňa veľký obraz Poslednej večere Pána. Refektár ešte nie je zreštaurovaný, na obraze vidieť reštaurátorské sondy.
Na prvom poschodí sú ešte oratóriá, ktoré spájajú nemocničnú časť s kostolom a umožňujú pacientom i návštevníkom nemocnice zúčastniť sa omše alebo sa zahĺbiť do vnútorného ticha.
Riaditeľ nemocnice upozorňuje na bývalú lekáreň, ktorá bude v administratívnom oddelení slúžiť ako prijímacia miestnosť. Reštaurátori tu na strope objavili fresku, ktorú budú postupne odkrývať. Zrekonštruovaná historická časť Nemocnice milosrdných bratov je tak trochu protipólom novej, modernej stavby. „Zdravotnícka činnosť prebieha na 95 percent v novej nemocničnej časti, ktorú sme otvorili minulý rok,“ hovorí riaditeľ. „Pôvodná nemocnica spĺňa skôr spoločensko-administratívnu a duchovnú funkciu.“
Do obnovy historickej časti nemocnice sa investovalo 68 miliónov korún, spolu s novým traktom na Kolárskej ulici to bolo vyše 300 miliónov. Všetko sa podarilo vďaka finančnej pomoci rakúskych rehoľných bratov, pod ktorých správu podľa kanonického práva zatiaľ naši milosrdní bratia patria. Zrekonštruovaná pôvodná nemocnica začne naplno fungovať v septembri.
Odchádzame a máme podobné pocity ako pacient, ktorý nám povedal: „Milosrdní? Radosť ležať!“ Aj keď by to vlastne nikomu neprial.