
Dva týždne si budeme môcť v uliciach mesta čítať poéziu na plagátoch. Slovensko v podujatí Čas pre báseň zastupuje Ján Buzássy (na snímke) s básňou Čierny čaj, zelený čaj, svetlo vôd (na reklamnom pútači v pozadí). FOTO SME – PAVOL MAJER
„Neviem, či ste si všimli, ale je trochu európska,“ povedal na adresu svojho diela o modernom Tristanovi a Izolde. „Stáli predsa pri zrode kultúrnej Európy a to je isté posolstvo. Je to základ, na ktorom by mohla Európa stáť.“
Momentálne má však obdobie, keď svoje básne podceňuje. „Napísať báseň je pre mňa takmer každodenná záležitosť, asi ako pre iných holenie.“ Ideálne by podľa neho bolo, keby sa text alebo aj sám autor dostal do priameho kontaktu s ľuďmi. „Napríklad básnici by mohli chodiť recitovať do nemocníc,“ navrhol. „Len či by pacientom ešte nepohoršili…“ zamyslel sa.
Cieľom akcie je najmä osviežiť ľudí čakajúcich na mestskú dopravu. Preto sú plagáty s básňami inštalované väčšinou pri zastávkach mestskej hromadnej dopravy v centre mesta a na iných frekventovaných miestach.
„Je to pokus priniesť do každodenného zhonu trochu pokoja,“ povedal počas otvárania obecný radca Michael Ludwig. Vo Viedni projekt prebieha už dvadsiaty rok. Tento ročník je však výnimočný, lebo spoločnou témou Lyrika bez hraníc – Stretnutia vraj prichádzame spoločne do Európy. „Nikde neexistuje taká pevná spolupráca medzi dvoma veľkomestami na poli poézie.“
Obyvatelia Bratislavy a turisti sa teda počas dvoch týždňov budú môcť na reklamných plochách stretnúť s básňami od autorov z Rakúska, Maďarska, Česka, Chorvátska, zo Slovinska a Slovenska.
Po Prahe a Budapešti podujatie pokračuje v Ľubľane a Záhrebe.
DOROTA KRÁKOVÁ