Nudizmus v Bratislave začal ešte za čias socializmu. „Tanečníci SĽUK-u, ktorý sídli v Rusovciach, sa začali nahí kúpať a opaľovať pri blízkom jazere. Okrem nich tam vtedy ešte chodilo len zopár rybárov,“ hovorí Michal z Rusoviec. Nudizmus sa rozšíril aj pri Čunovskom jazere. Často však kúpajúcich sa – či už v plavkách, alebo bez – z vody vyháňali policajti a následne ich pokutovali. Nešlo v prvom rade o zásah proti nudizmu, ale o kúpanie ako také.
Rusovecké jazero bolo v pásme hygienickej ochrany vodného zdroja až do roku 2001 a Čunovské jazerá sú v pásme aj v súčasnosti. Majú výbornú kvalitu vody a sú možným sprostredkovateľom znečistenia zdrojov spodnej pitnej vody – takže kúpanie je tam zakázané.
Ani kúpanie v Rusovciach – samozrejme, vrátane nudistickej časti – však nie je oficiálne povolené, ale na rozdiel od Čunova ani zakázané. Hranice medzi nudistickou časťou pláže a tou, kde chodia textiláci, nie sú vyznačené. Ale polovica jazera susediaca s cestou patrí skôr nudistom. Na nudistickú časť chodia aj kúpajúci sa v plavkách. Konflikty nevznikajú. V Čunove je nudistov málo, prevládajú partie tínedžerov a rodiny s deťmi, ktoré nudizmus nepestujú.
Čo sa týka nudizmu na Slovensku, neexistuje žiadna oficiálna verejná, súkromná pláž alebo aspoň bazén vyhradený nudistom. Okrem Rusoviec sa naturistická pláž nachádza aj na „divokej“ neohradenej strane Zlatých pieskov. Nudisti ešte navštevujú jazero Košariská a štrkovisko, ktoré sa nachádza za železničnou traťou od Slnečných jazier v Senci.
Keďže neexistuje žiadna „chránená nudistická lokalita“, ľudská nahota môže byť u nás ešte stále sankciovaná. Podľa právnika Vladimíra Pirošíka môže byť totiž klasifikovaná ako priestupok proti verejnému poriadku. V prípade, že nudista vzbudí verejné pohoršenie a je kontaktovaná polícia, môže dostať pokutu do tisíc korún.
z histórie nudizmu Organizovaný nudizmus sa objavil prvýkrát v roku 1903. Pri Hamburgu otvorili Freilichtpark – prvý známy nudistický klub. Nudistické hnutie sa rozrastalo a šírilo v Nemecku rýchlo, v blízkosti veľkých miest vznikali celé oblasti nudistických klubov. Tento nudistický boom však definitívne skončil po nástupe Hitlera k moci. Po skončení druhej svetovej vojny sa idea znovu uchytila a prostredníctvom masívneho rozvoja cestovného ruchu nadobudla medzinárodné rozmery. V USA šírili toto hnutie najmä hippies.
V 80-tych rokoch sa dokonca objavil fenomén tzv. „kresťanského nudizmu“ (christian naturism). Niektoré evanjelické prúdy začali nachádzať opodstatnenie a oporu nudizmu aj v Biblii. Pod ich nátlakom na konci minulého storočia vznikli oficiálne nudistické pláže a strediská aj v Španielsku, Taliansku, Grécku či Brazílii.