FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
bocianov, ktoré sa tu každoročne zahniezďujú. Človek im zdevastoval prostredie – ich potravinovú základňu,“ hovorí manžér rozvoja Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku Martin Sárossy.
Jedno z hniezd je na bašte hradu Devín. Podľa pracovníka Správy chránenej krajinnej oblasti Záhorie Slava Vongreja, ktorý sa monitorovaním bocianov v Bratislave, na Záhorí a v Podunajsku zaoberá už desať rokov, tento rok nad ním poletoval bocianí pár iba jeden deň, nakoniec ho neobsadil.
Náhradné miesto pre bocianie hniezdo pripravili pracovníci na stavbe v Rusovciach. Za parkom smerom na Čunovo postavili dva stĺpy s podložkami.
„Jeden stĺp bol krajší a práve ten si vybrali na zahniezdenie a vyliahli sa im tam tri mladé,“ hovorí Vongrej. Vo Vajnoroch si vtáky na hniezdenie vybrali komín sušičky v objekte družstva. Túto sezónu v júli sem neprišli.
Hniezdo pri pieskovom kopci Sandberg bolo obsadené, párik však nemal mladé. Aj do hniezda v Devínskej Novej Vsi za obecným úradom pri potoku Mláka sa nasťahovali bociany, v júli ho však opustili. Ďalšie hniezdo v Čunove na komíne kaštieľa je tiež od začiatku júla prázdne.
Spoločnosť pre ochranu vtáctva na Slovensku predstavila na svojej internetovej stráne www.sovs.sk jedinečný internetový atlas všetkých bocianích hniezd na Slovensku, ktorých je spolu 1645. Prostredníctvom tohto atlasu môžu ľudia posielať aktuálne údaje o počte mláďat bociana bieleho za tento rok.
Bociany sú v povedomí verejnosti zapísané ako konzumenti žiab, ale podľa Martina Sárossyho to nie je celkom pravda. Bociany sa živia predovšetkým hrabošmi, slimákmi. Žaby sa ocitajú na ich jedálničku až na vedľajšom mieste. Denná dávka takejto potravy pre štyri mláďatá predstavuje 3 – 4 kilogramy. Pri hniezdení, keď samček zásobuje samičku, ktorá sedí na vajciach, a neskôr aj mláďatá, čo je spolu približne dva mesiace, skonzumuje jedna bociania rodinka probližne 185 kilogramov živého úlovku.
Bocian vo voľnej prírode je plachý vták, na zemi si udržiava od človeka približne 150-metrový odstup. Na sedemmetrovom stĺpe, pod ktorým prechádzajú ľudia, sa však cíti v bezpečí. „Máme skúsenosti, že keď sa kosí alebo orie, bociany nemajú problém zdržiavať sa aj tesnejšej blízkosi, ak sú ľudia v kabíne. Akonáhle z nej vyjdú, bociany okamžite odletia,“ hovorí manažér.
Bociany prilietajú z Afriky začiatkom apríla, keď sa zahniezďujú. Vtedy samička znesie vajíčka, približne mesiac na nich sedí a po vyliahnutí bocianí pár niekoľko týždňov kŕmi svoje mláďatá. Tie sa väčšinou vyliahnu tri alebo štyri.