
Lyceálna knižnica na Konventnej je známa unikátnymi zbierkami. Na snímke vľavo je Davidov žaltár v češtine, ktorý vyšiel v Prahe v roku 1572. FOTO SME – MAREK MICHALÍK
cirkvi augsburského vyznania a jej školy v rokoch 1724 – 1922. Základ Lyceálnej knižnice tvorí Šimkova knižnica, Veľká teologická knižnica a Lyceálna alebo školská knižnica. K týmto fondom pričlenili v 50-tych rokoch minulého storočia knižnicu Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici a vybrané knihy z fondu Evanjelickej teologickej fakulty v Modre.
V rukopisnej zbierke knižnice sa nachádzajú napríklad koncepty prác slovenského polyhistora Mateja Bela, Krmanova gramatika, školské zákony a matriky, korešpondencia. K unikátom patrí spis Vasca da Gamu a Lazarusa Nurembergera o ich ceste do Indie. Vzácny je aj zlomok z Jánovho evanjelia, pochádzajúci z 9. storočia.
Historické rukopisy sú podľa slov vedúcej kabinetu rukopisov a starých tlačí Ústrednej knižnice SAV Ivony Kollárovej prístupné iba odbornej bádateľskej verejnosti, ktorá je schopná zdvôvodniť účel štúdia. „Celý historický knižný fond je prístupný iba tomu, kto sa zaoberá historickou témou a tieto pramene potrebuje na skúmanie, štúdium či publikačnú činnosť,“ hovorí Kollárová. „Obyčajným“ záujemcom tieto pramene prakticky neposkytujú. Vedúca kabinetu rukopisov a starých tlačí podotýka, že aj keby si laik chcel nejakú konkrétnu informáciu vyhľadať v týchto spisoch, nevyznal by sa v nich. V takom prípade mu ju vyhľadajú odborné pracovníčky knižnice.
Pokiaľ by si chceli študenti zo záujmu knižnicu pozrieť, môžu si u riaditeľky knižnice dohodnúť exkurziu. Ivona Kollárová nám potvrdila, že nemusia prísť v sprievode pedagóga.
Niekoľko desiatok či sto rokov staré spisy potrebujú špeciálne podmienky na uskladnenie. „Prvotná ochrana týchto spisov spočíva v tom, že ich nedávame do ruky hocikomu. Snažíme sa ich udržiavať v optimálnej klíme, pokiaľ nám to dovoľuje rozpočet,“ hovorí Kollárová.
Keďže knižnica nemá peniaze na to, aby mala v depozitáriu klimatizáciu, teplotu a vlhkosť môžu jej pracovníci regulovať iba intenzitou kúrenia.
Staré spisy a tlače chráni elektronické bezpečnostné zariadenie, ktoré je napojené na políciu.
Vo fonde Lyceálnej knižnice, ktorú spravuje Ústredná knižnica SAV, je evidovaných 44 jednotiek prvotlačí s jedným duplikátom a 2000 tlačí zo 16. storočia, prevažne západoeurópskeho pôvodu. Ide najmä o tlače s teologickým obsahom, zastúpené sú však aj iné oblasti ako história, prírodné vedy, právo či diela rímskych klasikov. Na Slovensku bolo vytlačených 138 tlačí – najstaršia je z roku 1573. V knižnici sa nachádza niekoľko desiatok tlačí považovaných za unikátne. (tasr)