
Najlepším zápasníkom Dunajplavby je v súčasnosti Štefan Fernyak (vpravo), ktorý obsadil na minuloročných majstrovstvách Európy 8. miesto. FOTO – ARCHÍV KLUBU
nou jednotou aj vzpierači a vodní motoristi. Kolkári nedávno zanikli. V budúcom roku bude zápasenie oslavovať storočnicu svojho vzniku na Slovensku, v roku 1904 vznikol prvý zápasnícky klub KAC v Košiciach.
Problémy menšinových športov
Problémy s financiami neobišli ani tento u nás minoritný šport. „Žiaľ, telovýchovným jednotám v súčasnosti nevenuje štát takú pozornosť ako v minulosti, a tak mesačnú 50-tisícovú prevádzku s odretými ušami hradíme z členských príspevkov, chabých účelových dotácii a príspevkov malého sponzora,“ smutne konštatoval služobne najstarší člen výboru František Gröber, ktorý v Dunajplavbe pôsobí už od roku 1963, keď ešte zápasil.
Bratislavčania iba víťazia
Dunajplavba sa za československej éry päťkrát stala víťazom ligy. Ako jediný civilný československý klub obsadzovala ligu v oboch štýloch – gréckorímskom i voľnom. „Postupne sme sa v rámci národného trendu preorientovali na voľný štýl. Slovenská liga za desať rokov nepozná iného víťaza ako nás. V tejto sezóne je rozhodnuté už pred posledným novembrovým štvrtým turnajom,“ mohol sa pochváliť Gröber.
Na Slovensku kluby takmer zabudli na klasický štýl zápasenia a nevyužívajú tak v boji mnohé vhodné prvky z klasického, čo škodí pri medzinárodnej konfrontácii. „Napríklad v Maďarsku dokázali nájsť takú metodiku, že voľnoštýliari dostatočne ovládajú aj klasické prvky. Ak sa prvé tri minúty skončia bez bodov, rozhodca nariadi spojenie hrudníkmi k sebe, čo je typické pre gréckorímske zápasenie a voľnoštýliar je z toho nešťastný. Je to novinka, ktorá zápasenie spestruje a ono sa tak stáva atraktívnejším pre divákov,“ vysvetlil Gröber.
Najslávnejší je Lohyňa
Najslávnejším zápasníkom Dunajplavby je Jozef Lohyňa, ktorý predtým pôsobil v Prievidzi i Olympe Praha. Už počas pôsobenia v bratislavskom klube získal na olympiáde v Atlante ‘96 štvrté miesto a bronz z majstrovstiev Európy. Z predchádzajúcich slávnejších čias má kompletnú zbierku medailí z MS i ME a slávny bronz z olympiády v Soule z roku 1988.
Milan Mazáč má tri striebra z ME, Radion Kertanti jedno a bol štvrtý na MS. Juniorské bronzy z ME majú Andrej Fašánek a Peter Pecha. V budúcnosti najviac očakávajú od Fašánka, ktorého vývoj sa na čas pre zdravotné problémy pribrzdil. „V septembri by mal ísť do New Yorku na majstrovstvá sveta, ktoré mali pôvodne byť v Bratislave. Nádejou je aj Juraj Praščák, ktorý na MS juniorov vybojoval pekné desiate miesto. V súčasnosti pri silnej konkurencii je to skvelý úspech,“ dodal F. Gröber. KAROL SVOZIL