SME

Bratislavská capoeira už vyrástla z detských chýb

Návštevníci korza boli v sobotu podvečer svedkami nevšedného divadla. V rámci bratislavského víkendového seminára s profesorom Pacocom (brazílsky inštruktor capoeiry pôsobiaci vo Viedni) sa pred sochou Čumila uskutočnila prezentácia tohto u nás málo ...


Pred sochou Čumila sa v sobotu podvečer predstavili členovia bratislavského klubu v ktorom cvičia brazílske bojové umenie capoeiru. V strede sú dvaja bojovníci. Ich súboj sprevádzajú hudobníci (v pozadí), ostatní spievajú rytmické piesne. FOTO SME – PAVOL MAJER

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Návštevníci korza boli v sobotu podvečer svedkami nevšedného divadla. V rámci bratislavského víkendového seminára s profesorom Pacocom (brazílsky inštruktor capoeiry pôsobiaci vo Viedni) sa pred sochou Čumila uskutočnila prezentácia tohto u nás málo rozšíreného bojového umenia. O divákov nebola núdza, veď rytmický spev a zvuk hudobných nástrojov, sprevádzajúci dvoch bojovníkov v kruhu, okamžite prilákal mnohých korzujúcich Bratislavčanov.

SkryťVypnúť reklamu

Brazílske bojové umenie capoeira sa v Bratislave cvičí približne rok. Klub je členom organizácie Abadá capoeira, ktorá patrí k najväčším na svete.

Prví členovia sa ho učili podľa videa, internetu a robili mnoho chýb. Po polroku sa podarilo nadviazať kontakt s profesorom Pacocom, ktorý má svoju školu vo Viedni, a tréning dostal tú správnu podobu. „A práve od nášho profesora vyšla iniciatíva, aby sme sa zúčastnili spolu s jeho ostatnými žiakmi na majstrovstvách Európy v Bruseli,“ povedal nám Juraj Prerovský, jeden z inštruktorov klubu Capoeira Bratislava.

„Nakoniec sme cestovali dvaja. Ja a Rasťo Bahurinský, ďalší inštruktor bratislavského klubu. Celý happening mal formu štvordňového seminára, na ktorého konci sme sa snažili za minútu ukázať, že sme lepší ako ostatní. Do finále postupovalo 16 najlepších, nám sa účasť neušla. Treba však dodať, že v capoeire sa nedá príliš hodnotiť, kto je lepší. Klasický boj na body ako v iných bojových umeniach tu neexistuje. Ide skôr o predvedenie štýlu a toho, čo sa kto naučil.“

SkryťVypnúť reklamu

Druhou významnou akciou, ktorú majú bratislavskí capoeiristi za sebou, je páskovanie – batizado (v doslovnom preklade krst). Bojovníci na ňom dostávajú farebný opasok, každá farba má istý význam, ktorý charakterizuje stupeň poznania a úroveň osvojenia schopností. Právo na vyšší stupeň posudzuje učiteľ, ktorý počas tréningov sleduje pokroky svojho študenta. „Bolo to naše prvé páskovanie, uskutočnilo sa vo Viedni. Páskovaných bolo 22 Slovákov. Samotný krst spočíval v hre s niektorým z prítomných majstrov alebo inštruktorov. Je zvykom, že učiteľ žiaka jednou z techník zhodí na zem, čo predstavuje samotný akt krstu. Niektorí z nás preskočili viac stupňov, lebo sme dlho cvičili sami a dostali sme sa rýchlo na vyššiu úroveň,“ dodal Prerovský.

PROKOP SLOVÁČEK

SkryťVypnúť reklamu

Ginga dáva capoeire tanečný nádych

Všetky pohyby v capoeire vychádzajú z gingy (vyslov džinga), čo znamená kolísať sa, pohojdávať sa. Je to pohyb zo strany na stranu, ktorý slúži na zmätenie protivníka a dodáva tomuto umeniu tanečný nádych. Capoeira sa hrá v kruhu nazvanom roda. Hra sa začne, keď dvaja bojovníci vstúpia do kruhu a začnú gingu, z ktorej vychádzajú jednotlivé útoky.

Zápas dvoch súperov je predstieraným bojom, hrou založenou na improvizácii s prísnymi rituálnymi pravidlami. Techniky sa delia na útočné a obranné. Typické sú oblúkové kopy, ktoré sú veľmi silné. V obranných technikách sa údery neblokujú, každý bojovník sa im snaží vyhnúť. U skúsenejších hráčov prakticky nie je možné rozlíšiť, kedy sa hra stáva bojom a kedy sa súperi iba predvádzajú pre publikom.

Ich súboj sprevádza rytmická hudba, ktorú obstaráva strunový nástroj berimbau (podobá sa na luk), atabaque (bubon) a pandeiro (tamburína). Ostatní sedia alebo stoja v kruhu, tlieskajú a spievajú do rytmu. Podrobnejšie informácie o tomto bojovom umení nájdete aj na stránke www.capoeira.sk. Členovia bratislavského klubu sa stretávajú v malej telocvični gymnastickej haly Interu každý pondelok, stredu a piatok od 18.30. (slo)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu