
Pavel Schmidt v reprezentačnom drese. Vzadu Václav Kozák. FOTO – ARCHÍV
Na OH 1960 v Ríme odchádzal dvojskif v zložení Václav Kozák – Pavel Schmidt ako jeden z favoritov. Ich zdravé sebavedomie bolo v poriadku, veď strieborní medailisti z posledných ME 1959 v Macone na to skutočne mali.
Dunaj bol ako magnet
Olympijský dvojskif absolvovala československá posádka na jazere Albano, ležiacom dvadsať kilometrov od Ríma, naozaj majstrovsky. Najväčších súperov, sovietsku posádku Berkutov – Ťukalov, päťnásobných majstrov Európy a olympijských víťazov z OH 1956 v Melbourne, porazili už v rozjazde a ich finišu odolali aj vo finále.
Schmidt spomínal na Rím takto: „Patrili sme do okruhu favoritov olympijských hier a nastupovali sme s jediným cieľom: získať olympijské zlato. Našu snahu, ale aj poslanie sme naplnili. Výsledok viacročnej námahy a odriekania bol tu. Bezprostredne po pretekoch som bol taký vyčerpaný, že som nevládal stáť na nohách. Vedeli sme, že sa nám podarilo niečo fantastické. Na olympijské víťazstvo spomínam rád. Taká udalosť nikdy nevymizne z mysle.“
So svojím partnerom v lodi sa Schmidt spoznal v Dukle Terezín, kam narukoval. Tento rodený Prešporák začal s veslovaním v Slovenskom veslárskom klube v roku 1947 a potom pokračoval v Slovane. Pri návšteve svojho rodiska, 35 rokov po olympijskom triumfe, spomínal: „Ako rodený Bratislavčan som ľúbil Dunaj a od detstva som každú voľnú chvíľu trávil na jeho brehu. Keď sme so Ctiborom Reiskupom v roku 1952 vyhrali po prvý raz majstrovstvá republiky, bolo rozhodnuté o mojej ďalšej ceste.“
Doma nie je nikto prorokom
V roku 1961 sa konali ME vo veslovaní v Prahe. Po veľkom zaváhaní, či skôr smole Kozáka pri štarte olympijskí víťazi len s vypätím všetkých síl zachránili aspoň bronzovú priečku. Nasledujúci rok bol rokom prvých majstrovstiev sveta v Luzerne a bol zároveň aj poslednou spoločnou jazdou posádky úspešného dvojskifu.
Pavel Schmidt venoval veslovaniu šestnásť rokov, z nich jedenásť reprezentoval. Po skončení aktívnej činnosti skĺbil trénerstvo s profesionálnou dráhou lekára. Prijal ponuku trénovať mexickú reprezentáciu a po dvoch rokoch odišiel odtiaľ do Švajčiarska, kde pôsobil ako tréner, športový psychológ a psychiater. Do okupovaného Československa sa nevrátil. „Rozhodol som sa získať pre mňa a moju rodinu dvadsať rokov voľnej a slobodnej existencie.“ IGOR MACHAJDÍK
MUDr. PAVEL SCHMIDT – narodený 9. 2. 1930 v Bratislave; olympijský víťaz na OH 1960 v Ríme, strieborný na ME 1959 v Macone, bronzový na ME 1961 v Prahe v dvojskife (vždy s Václavom Kozákom); člen SVK Bratislava, Slovana Bratislava, Dukly Terezín, deväťnásobný majster republiky, po skončení aktívnej činnosti pôsobil ako tréner v Mexiku a ako tréner a lekár vo Švajčiarsku; zomrel v roku 2001 v Magglingene.