
V budove magistrátu sa rekonštruujú miestnosti, kde sídlil servis pre občana. Ten sa dočasne presťahoval oproti do Primaciálneho paláca, na prízemie vľavo, číslo dverí 18.
Obyvatelia domu na Trenčianskej ulici 48 – 54 odmietajú sprístupniť svoje byty stavebnej firme, ktorá má v nich vykonať neodkladné zabezpečovacie statické práce. Usilujú sa tak zmariť dokončenie nadstavby, s ktorou od začiatku nesúhlasili práve z obavy z narušenia statiky takmer 50-ročného domu.
Napriek tomu, že ich obavy sa ukázali opodstatnené a stavbu z rôznych dôvodov už trikrát zastavili, stavebný úrad na miestnom úrade v Ružinove jej dokončenie 7. júla znova povolil. Práce však nemôžu pokračovať.
Prvé zastavenie stavby
Realizácia nadstavby nad domom na Trenčianskej bola od začiatku sporná. Ako prvý ju zastavil krajský úrad už krátko po vydaní stavebného povolenia v apríli 2000.
Reagoval tak na rozhodnutie Okresnej prokuratúry Bratislava II, ktorá dala za pravdu obyvateľom domu sťažujúcim sa na vynechanie zo stavebného konania.
O plánoch nadstavovať sa obyvatelia domu totiž dozvedeli v čase, keď ešte neboli vlastníkmi bytov, a tak ich protesty a námietky stavebný úrad neakceptoval. Ale po vydaní stavebného povolenia vznikol komplikovaný spor o tom, či v tom čase niektorí obyvatelia domu predsa len už neboli právoplatnými vlastníkmi bytov s právom byť prizvaní k stavebnému konaniu.
Stavebník sa však po rozhodnutí krajského úradu o zastavení stavby obrátil na ministerstvo životného prostredia a generálna prokuratúra následne rozhodnutie krajského úradu zrušila. Nadstavbu napokon nezačala stavať firma, ktorá získala stavebné povolenie.
Druhé zastavenie stavby
Firma Slovan-Spectrum, ktorej právo stavať postúpili firmy Bytex a Damon, zistila, že schválený projekt má vážne nedostatky a podľa neho realizovaná nadstavba by sa naozaj mohla zrútiť a poškodiť dom. Svojvoľne preto zmenila schválené stavebné riešenie s tým, že požiada o jeho dodatočné schválenie.
Zákon to v princípe umožňuje, ale odboru životného prostredia Okresného úradu Bratislava II k žiadosti o zmenu v termíne nedoložila kompletnú dokumentáciu. Z procesných dôvodov preto v januári došlo k druhému zastaveniu stavby.
Tretie zastavenie stavby
Zmenou stavebného riešenia sa však stavebník dostal takpovediac z blata do kaluže, pretože ešte zvýšil celkovú hmotnosť nadstavby a tým narušil statiku domu. Potvrdili to statické posudky dvoch odborníkov.
Hlavné mesto, ktoré od 1. januára prevzalo od okresného úradu kompetenciu stavebného úradu (v rámci prechodu pôsobností zo štátnej správy na miestnu samosprávu), preto stavbu vo februári zastavilo tretíkrát a stavebníkovi nariadilo vykonať neodkladné zabezpečovacie práce statického charakteru.
Stavebník ich dodnes nevykonal. Oceľovými profilmi má totiž zosilniť piliere v bytoch piatich obyvateľov domu, ktorí s nadstavbou od začiatku nesúhlasili. Proti úradnému rozhodnutiu strpieť tieto práce sa odvolali a stavebníka do bytov nevpustili.
Nič na tom nezmenila ani skutočnosť, že miestny úrad v Ružinove 7. júla povolil zmenu stavby pred dokončením a zároveň zrušil zastavenie stavby (kompetencia stavebného úradu prešla od 1. mája z hlavného mesta na mestské časti na žiadosť starostov).
Hovorkyňa miestneho úradu Anna Mihalčinová povedala, že obyvateľov domu nemožno prinútiť, aby povolili vstup do svojich bytov, ani aby nevyužili ďalšie možnosti odvolaní. Hoci bez zabezpečovacích prác nielen predlžujú stavbu, ale aj riskujú nenahraditeľné škody a ujmu aj sebe, nielen budúcim vlastníkom bytov v nadstavbe.