Na majstrovstvách sveta v plaveckých športoch v Barcelone malo Slovensko v súťaži synchronizovaných plavkýň trojnásobné zastúpenie. V pároch nás reprezentovala Veronika Feriancová s Katarínou Havlíkovou (Iuventa Bratislava), ktoré skončili na 20. mieste,
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Veronika Feriancová (vľavo) s Katarínou Havlíkovou si vychutnávajú barcelonské slnko. Synchronizované plavkyne totiž súťažili v nezastrešenom bazéne. FOTO – ARCHÍV VF
v sólach bola Mária Dzureková (Slávia STU Bratislava) na 22. mieste. Akvabely mali po prvý raz v histórii samostatný bazén. Súťažilo sa pod holým nebom v plavárni Bernata Picornella pre 3500 divákov a tribúny boli takmer stále vypredané.
Pre Feriancovú s Havlíkovou bolo dôležité skončiť do 24. miesta, lebo práve takýto počet dvojíc postupuje z aprílovej olympijskej kvalifikácie (na budúci rok) na olympiádu do Atén. Dvadsiate miesto je doteraz najlepším umiestnením bratislavského páru a prekročením cieľa. „Pred nami skončili dievčatá, ktoré sme schopné poraziť. Bolo dôležité, že sme sa ukázali rozhodcom. Tí si nás zaradili a aj na kvalifikácii to už budeme mať ľahšie. Dúfam že sa do Atén nakoniec dostaneme,“ vraví Veronika Feriancová.
„Technická zostava nám vyšla výborne, boli sme devätnáste. Vo voľnej zostave sme mali slabšie technické predvedenie. Dostali sme známky s takmer dvojbodovým rozptylom a bolo vidieť, že rozhodcovia nás iba spoznávajú.“
Absolútnou novinkou šampionátu bola disciplína combo. V bazéne naraz cvičí družstvo, pár i sólistka a svoje úlohy si môžu voľne meniť. Je to nová možnosť pre choreografov a veľká atrakcia pre divákov.
Bezpečnosť účastníkov bola v Barcelone na vysokej úrovni, napriek tomu sa podarilo jednému Angličanovi preniknúť až k bazénom a predviesť nevšedné divadlo. Oblečený len v ružovej baletnej sukni, s ochrannými okuliarmi a na prsiach s názvom svojej internetovej stránky skočil z desaťmetrovej veže do bazénu. „Zažili sme ho aj my, najprv sme si mysleli, že je to akási reklama, potom sme sa už len smiali. Muži síce k synchronizovanému plávaniu nepatria, ale môže sa to zmeniť. Rovnocenným členom družstva USA je aj jeden muž. Na vrcholných podujatiach však nemôže štartovať,“ dodala Feriancová.
V programe sólistiek absolvovala svoje prvé majstrovstvá iba devätnásťročná Mária Dzureková. Po technickom programe bola až na 25. mieste. „Počítala som s tým, že ma rozhodkyne nepoznajú a nebudú mi ešte dôverovať. Ale také nízke známky, ako som dostala, ma poriadne šokovali. Naopak, príjemne prekvapená som bola po voľnej zostave, v ktorej mi rozhodcovia dali známky vyššie aj o šesť bodov a to mi vynieslo 17. miesto. Dvadsiate druhé miesto v celkovom hodnotení ukazuje, že moja námaha nebola márna.“ Akvabela Slávie STU na veľkom podujatí debutovala pod vedením trénerky Adriany Lojovej. „Trému mám vždy, ale tentoraz to bolo o čosi horšie. Veľa divákov, kamery pod vodou i nad vodou. Bola to dobrá škola do budúcnosti.“