
Historik a režisér Gejza Ďurjak aj po skončení programu ešte debatoval s návštevníkmi. FOTO – AUTORKA
„S úžasom som zistil, že mám talent,“ pochopil už počas štúdia réžie. Na dramaturgiu bol vraj pristarý, mal 28 rokov. „Pamätám si na osýpky, na mumps, ale na talent si nepamätám,“ rozosmial divákov.
Znalec histórie Bratislavy študoval aj históriu náboženstiev. „Narodil som sa ako kresťan do buržoáznej rodiny a Pán Boh dal, aby komunisti vyhrali, takže som sa musel celý život päťkrát tak snažiť ako ostatní. Je to môj osud.“
Neskôr si začal privyrábať ako televízny režisér. „Keď sa s niekým pohnevám, tak je to na celý život,“ potvrdil svoju zásadovosť. „Lenže v divadle to tak nejde, povedal mi kedysi môj profesor. A tak som šiel do televízie.“ Písal najmä pre deti, v rukáve mu však stále ostáva námet na seriál o bratislavskom vodníkovi Ferim, cez ktorého chce deťom ukázať históriu mesta. „Bratislava mala najlepšieho vodníka široko-ďaleko. Legenda hovorí, že býval v zlatom paláci a mal dokonca aj strieborné smeti.“
Okrem tohto režisér pripravil ešte 720 námetov na krátke filmy o Bratislave – miniatúry. V archíve má záznamy pamiatok tak, ako vyzerali kedysi, bojoval aj za záchranu hotela Carlton, lebo už videl plány banky, ktorá tam mala stáť. „Veľa predstaviteľov nemá vzťah k mestu, nestali sa Bratislavčanmi. A pritom Bratislavčanom môže byť aj černoch!“
Smutným dôsledkom neznalostí o meste je príhoda, ktorá sa mu stala. Ďurjaka sa turista spýtal po nemecky, ako ďaleko je Bratislava od Pressburgu. Vtedy mu vraj len dobrá výchova zabránila omdlieť. „Musíme niečo robiť! Ako povedal Konfucius – treba zapáliť sviečku a nenadávať na tmu.“ Prilákať turistov znamená spraviť reklamu: „Začnime napríklad dobrým pohostinstvom, nám vlastným, žiadne hamburgery,“ navrhuje. V rámci opatrení odporúča aj každý deň si robiť obhliadky mesta, zablúdiť v uličkách a predstavovať si, ako miesto vyzeralo v inom storočí. „Kedysi o nás všetci mali záujem! Veď my nie sme štát, ale križovatka ciest!“ pripomenul význam Bratislavy. A preto vraj má každý Bratislavčan v sebe niekoľko národností, on sám asi šesť.
Gejza Ďurjak najbližšie plánuje založiť nadáciu, ktorá by pomáhala riešiť súčasné problémy mesta. Ako režisér sa tiež plánuje venovať mestu – nakrúcať filmy pre odvetvie cestovného ruchu. „V médiách sa píše a hovorí mnoho neprávd!“ Myšlienku však nedokončil, pretože lekár mu povedal, aby sa nerozčuľoval. „Radšej pôjdem do obchodu a kúpim nejaké klince… Ale, nehovorím priveľa?“ zastavil sa po takmer deväťdesiatich minútach, keď sa moderátorka ani nemusela veľa pýtať.
Našťastie, ostal ešte čas aj na podnetné otázky prítomných.
DOROTA KRÁKOVÁ