všetci vieme, že nemocnica na Mickiewiczovej ulici je staručká, že by potrebovala opravy i doplnenie svojej výbavy. Združuje však ten najbohatší odborný potenciál a je súčasťou a pracoviskom Lekárskej fakulty UK, najväčšej akreditovanej lekárskej fakulty na Slovensku, ktorá je i medzinárodne uznávaná.
Pred asi 30 rokmi vedenie štátu rozhodlo, že postaví novú fakultnú nemocnicu na Rázsochách, a profesor Ondrejička vtedy povedal, že neverí, že sa ten komplex dostavia, a mal pravdu – nedostaval sa. Dokončili sa Kramáre, Ružinov, Petržalka, Klenová a dokonca i SUSCH.
Pravdepodobne k tomu prispeli i vedľajšie záujmy niektorých zodpovedných, ale i boj medzi Lekárskou fakultou UK a Inštitútom pre ďalšie vzdelávanie. V týchto tendenciách sa pokračovalo aj posledných desať rokov, preto sa do Fakultnej nemocnice ani neinvestovalo.
A tak pán minister Šagát i jeho pracovný tím MUDr. Štefanovič, CSc. (ten už je mimo hry) i doc. MUDr. J. Paškan, CSc. sa rozhodli v rámci reštrukturalizácie zdravotníctva predať objekt nemocnice na Mickiewiczovej a postaviť v Petržalke za jednu miliardu pavilón pre LFUK.
Nepodarilo sa, ale pán minister Kováč dostal ďalší nápad – zlúčiť FN na Mickiewiczovej s NsP v Ružinove v jedno nefunkčné monštrum. Týchto posledných päť rokov znamenalo pre LFUK i FN na Mickiewiczovej ulici krok späť a pribrzdilo ich rozvoj. Toto všetko sa udialo napriek tomu, že existoval projekt, ktorý by za približne polovicu stavebných nákladov, potrebných na pavilón v Petržalke, dobudoval areál na Mickiewiczovej ul.
Pri Vašom nástupe do funkcie sme sa domnievali, že budete mať väčšie pochopenie pre rekonštrukciu a zachovanie objektu FN. Všetko, čo si dosiaľ nemocnica spolu s lekárskou fakultou vytrpela, je však v podstate ničím v porovnaní s likvidačnou tendenciou v súčasnosti. Dnes nie je problém dostať nemocnicu na kolená – týka sa to i Petržalky, Kramárov, ale i Banskej Bystrice alebo Košíc – pre platobnú neschopnosť a podfinancovanie zdravotníctva.
A tu je treba použiť tvrdé slová. Nám sa to javí ako likvidačný zámer, predaj satelitov, deštrukcia FN a tým i Lekárskej fakulty v Bratislave.
FN padne na kolená samospádom, objekty sa predajú vhodným záujemcom. Pritom možno neviete, že sa predáva majetok, ktorý v podstate patrí i lekárskej fakulte (napríklad objekt na Hlbokej kúpila v r. 1928 vláda ČSR za desať miliónov korún fakulte, na Rázsochách je i objekt, ktorý má byť súčasťou teoretických ústavov LFUK), alebo objekt do rekonštrukcie ktorého sa investovalo z financií FN (napr. 100-miliónov korún sa investovalo do I. ženskej kliniky na Zochovej ulici).
Ste si istý, že viete bezpečne stanoviť hranicu, kde sa končí reforma a transformácia a kde sa začína deformácia? Alebo kde sa začína rekonštrukcia a kde deštrukcia?
Bol by som rád, keby ste nás i našu verejnosť ubezpečili, že nie sú v tejto kauze žiadne likvidačné aktivity Fakultnej nemocnice ani LFUK a ani nášho vysokoškolského zdravotníckeho školstva ani zo strany ministerstva zdravotníctva a ani zo žiadnych osobných aktivít alebo dôvodov.
Naopak, veľmi by nás potešilo, keby bolo možné napríklad zahrnúť proces rekonštrukcie FN do vstupných – prístupových europrojektov a pomôcť tak nášmu vysokoškolskému zdravotníctvu i našej verejnosti.
Prof. MUDr. Pavel Varsik, DrSc.