Aj na uliciach plných ľudí sa stáva, že pred zrakmi okoloidúcich okradnú človeka a nikto mu napriek volaniu o pomoc nepomôže. Tak sa stalo aj v prípade jedenásťročného chlapca, keď mu kradli mobil. Nikto nezareagoval ani na prosbu, aby aspoň zavolali na číslo 158, ktoré je bezplatné.
Minulé leto sa medzi ľuďmi rozšírila zdanlivo smiešne znejúca rada od samotných policajtov: Ak vás prepadnú a chcete, aby vám niekto pomohol, nevolajte o pomoc, ale kričte horí. Vtedy je väčšia pravdepodobnosť, že si vás niekto všimne a vám aj pomôže.
Riaditeľ Centra poradensko-psychologických služieb, psychológ Ivan Valkovič, ku konkrétnemu prípadu prepadnutia jedenásťročného chlapca hovorí: „Možno tam trochu hralo rolu pohlavie. Ľudia ochotnejšie pomôžu dievčatám a ženám. Muži a chlapci zväčša pôsobia, že si stav núdze zapríčínili sami alebo že sa z neho skôr vedia dostať. Ale vo všeobecnosti v uliciach vládne pasivita. Strach, že ak sa ozvem a upozorním na práve sa odohrávajúcu krádež, tak sa mi to vypomstí.“ Podľa Valkoviča by sa pasivita ľudí dala odstrániť trénovaním na nejakých kurzoch asertivity. „Odborníkov je na to dosť, len by ľudia o to museli prejaviť záujem.“
Psychológ podotýka, že príslušníci iných národov sú aktívnejší ako naši ľudia. „Jedna Kanaďanka mi krátko po roku 1989, keď bola na Slovensku, povedala, že sme málo aktívni. U nich majú stále nejaké spolky, v ktorých sa niečomu venujú. Zdalo sa jej, že susedská aktivita je nám cudzia. Vysvetlil som jej, že u nás to bolo štyridsať rokov tabu. Možno aj preto sme v tej aktivite ešte stále takí zabrzdení.“
Ivan Valkovič pri prepade odporúča hlasno kričať, aby si obeť všimlo čo najviac ľudí. Riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru Bratislava 1 Gabriel Allo dodáva: „Treba kričať hneď a zrozumiteľne, napríklad – chyťte ho, je to zlodej, ukradol mi peňaženku! Ak ľudia nevedia, prečo by mali pomôcť, tak ani nemôžu patrične zareagovať.“
Riaditeľ dodal, že ľudia sa boja. „Zvykli si generalizovať jeden odstrašujúci príklad, keď sa pomoc občanovi napríklad neoplatila. Potom sa nedokážu orientovať pri bežných prípadoch, ktoré sú neškodné. Pri nich sa páchateľ za bieleho dňa medzi ľuďmi neodváži tvrdšie zakročiť.“ Podľa Alla sa v Starom Meste najviac kradnú mobily. O tie majitelia najčastejšie prichádzajú, keď s nimi manipulujú.
BARBORA MANČÍKOVÁ