
Pohľad na Michalskú priekopu.
Severne od Michalskej brány ležal Schöndorf, jedna z najstarších osád pred bránami. Už v roku 1279 bola známa ako Zeplak (Széplak, Krásna Ves).
Od konca 14. storočia sa v starých záznamoch osada Schöndorf spomína viackrát. V blízkom okolí domov ležali vinohrady: dlhý schöndorfský, vnútorný schöndorfský a krátky schöndorfský.
Kráľ Ondrej: Osada patrí do mesta
V roku 1288 daroval kráľ Ladislav IV. túto osadu prešporským mešťanom, kráľ Ondrej III. v roku 1297 nariadil pričleniť ju k mestu Prešporku. V 15. storočí sa už spomína Schöndorfská ulica. Na jej hornom konci, približne na mieste, kde do nej ústi Vysoká ulica, stála brána vonkajšieho opevnenia, ktorú nazývali Kamenná, neskôr Schöndorfská brána.
V blízkosti brány sa nachádzal starý Jánsky cintorín. O jeho vzniku sa zachovalo: „Keď cisársky generál Bouquoi v roku 1621 dobyl Prešporok, Gabriel Bethlen so svojím vojskom tiahol na mesto a obkľúčil ho. Valóni generála Bouquoia vyrazili 31. augusta z mesta, ale Bethlenovi vojaci ich všetkých do jedného pobili.“ Miesto, kde sa to stalo, sa dosiaľ volá Valónska (Slovanská) ulica. Tam pochovali aj padlých Valónov a pohrebisko dostalo názov Valónsky cintorín, neskôr Cintorín sv. Jána.
Zo ziskov verejného domu platili kata
Na Schöndorfskej ulici stál v 15. a 16. storočí takzvaný ženský dom alebo ženský dvor pochybnej povesti. Z jeho výnosov platili mestského kata. Na tejto ulici bol aj dom Mathiasa Ebeczkého, kde sa v roku 1578 zosnovala vzbura proti magistrátu. Na čele vzbúrencov stál Ulrich Hauser. Uhorský miestodržiteľ s pomocou hradnej posádky zachránil radným pánom život a vzbúrencov zavreli do mestského žalára. Vyšetrovanie trvalo celý rok. Sprisahancov odsúdili na smrť, ale napokon ich omilostili s podmienkou, že okamžite odídu z Prešporka a nikdy sa nevrátia.
Na hornom konci Schöndorfskej ulice sa v stredoveku nachádzali mestské hliniská. Nakopaná hlina sa používala pri opevňovacích prácach. Thökölyho armáda spojená s Turkami 27. júla 1683 ulicu úplne vypálila.
V hostinci Biely kôň plánovali poslanci
V 18. storočí bola v ulici evanjelická ľudová škola a v roku 1772 tu zriadili prvú záložňu v meste. Do začiatku 18. storočia tu stál hostinec Čierny orol, kde sa ubytovala aj slávna maďarská herečka pani Déryová, keď sa v roku 1820 zdržiavala v meste s maďarskou divadelnou skupinou Dávida Kilényiho.
V dome č. 21 bol hostinec Biely kôň, ktorý existoval už koncom 17. storočia. V 18. a 19. storočí to bol obľúbený lokál juristov, mladých poslancov, ktorí sa tu zhromažďovali pred zasadaním snemu a kuli plány.
Nájomný dom na pravom rohu ulice patril začiatkom 19. storočia starému otcovi seniora C. E. Schmidta, slávnemu prešporskému výrobcovi klavírov Schmidtovi, ktorý mal v dome nielen byt a dielne, ale aj krásnu koncertnú sieň. Uňho býval prešporský rodák a weimarský dvorný kapelník Johann Nepomuk Hummel, keď v roku 1834 zavítal s rodinou do rodného mesta. Aj Franz Liszt rád navštevoval hudobne vysoko vzdelaného výrobcu klavírov.
(Nabudúce Dunajské predmestie a Grössling)
Úryvok z knihy Karl Benyovszky: Prechádzka starým Prešporkom. Vyšlo vo vydavateľstve
Albert Marenčin PT