
Miroslav Jakubík. FOTO – ARCHÍV
Pred pár dňami sa v thajskom Bangkoku skončili majstrovstvá sveta v boxe amatérov, na ktorých malo Slovensko dvojnásobnú účasť. Viac sa darilo skúsenejšiemu Rudolfovi Dydimu. Pästiar ŠKP Bratislava, boxujúci za klub BC Komet Dubnica nad Váhom, prehral vo štvrťfinále. Druhý zástupca, 20-ročný Pavol Hlavačka (ŠKP Bratislava) prehral tesne na body už v prvom kole.
Úspešnejšie pôsobenie má v Thajsku za sebou v úlohe rozhodcu Bratislavčan MIROSLAV JAKUBÍK, ktorý sa v uplynulom ročníku boxerskej Interligy (družstvá zo Slovenska, Česka a Maďarska) stal najlepším rozhodcom.
Po koľký raz ste stáli v ringu na majstrovstvách sveta?
„Doteraz som rozhodoval na juniorských vrcholných podujatiach, na seniorských majstrovstvách sveta som mal premiéru. V dvanástich ročníkoch svetového šampionátu to bola vôbec prvá účasť slovenského alebo českého rozhodcu na podujatí takéhoto významu. Sedem zápasov som rozhodoval ako hlavný, 35 zápasov ako bodový rozhodca.“
Ako sa hodnotili vaše výkony?
„Každý deň sme na rozhodcovskom mítingu dostali spracované naše výkony. Na základe nich dvom rozhodcom na dva roky zastavili činnosť a dvanástich zo šampionátu vylúčili. Ja som sa dostal do nominácie na semifinále a finále, medzi 24 najlepších, ale napokon mi už žiadny zápas nepridelili. V oficiálnom hodnotení som si vyslúžil označenie very good – veľmi dobrý.“
Podľa čoho sa robí nominácia na takéto podujatie?
„Okrem štyroch domácich bolo v Thajsku 40 rozhodcov zo všetkých kontinentov. Účastníkov vyberá svetová boxerská federácia podľa špeciálneho kľúča. Každý kontinent má určený počet miest. Okrem vyspelých boxerských štátov musia byť zastúpené aj krajiny, kde je tento šport na relatívne nižšej úrovni. Veľkú silu má aj diplomacia. Vo výhode sú také krajiny, ktoré majú svojho zástupcu vo vrcholných funkciách európskej či svetovej federácie.“
Na akej úrovni boli majstrovstvá pripravené?
„Boxovalo sa v hale, ktorá bola súčasťou veľkého komplexu – národného centra pre viacero športov. Pred odchodom ma viacerí strašili, že Thajsko nie je úplne bezpečná krajina. So žiadnymi problémami som sa nestretol, obyvatelia boli k nám veľmi milí. Úplne ma sklamal malý divácky záujem. Aj televízia sa o šampionát zaujímala len okrajovo. Naopak, na viacerých programoch vysielali thajský box a kickbox, a tam boli haly úplne plné.“
Záujem o box naozaj klesá. Prečo?
„Pri klasickom boxe sa používajú helmy. Je to bezpečné, ale, bohužiaľ, zabíja to divácky záujem. Veľký vplyv má lekárska komisia, ktorá je až príliš úzkostlivá. Stalo sa, že lekár ukončil zápas pre drobné zranenie boxera, ktorý jasne viedol a do druhého dňa by bol už úplne fit. Ak by čosi také spravil rozhodca, okamžite by ho vylúčili. Box v amatérskej podobe sa jednoducho stáva divácky málo zaujímavým.“
PROKOP SLOVÁČEK