Od Silvestra 1999 má Staré Mesto atrakciu – laserový orloj. Laserový lúč svieti od Michalskej veže až po križovatku ulíc Laurinská, Panská a Sedlárska. Každý deň sa svetelná a hudobná zložka laserového orloja spúšťa od deviatej večer, jeden a pol minúty .
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Od Silvestra 1999 má Staré Mesto atrakciu – laserový orloj. Laserový lúč svieti od Michalskej veže až po križovatku ulíc Laurinská, Panská a Sedlárska. Každý deň sa svetelná a hudobná zložka laserového orloja spúšťa od deviatej večer, jeden a pol minúty pred odbitím celej hodiny.
Táto atrakcia je príťažlivá, no môže rušiť kultúrne vystúpenia na Hlavnom námestí. Túlavé divadlo sa s ňou vysporiadalo svojsky. Improvizáciou zapájalo laserovú šou do svojich predstavení shakespearovských hier. Minulú nedeľu však mím Miroslav Kasprzyzk vo svojom predstavení, v ktorom sa spolu so svojím synom pohybovali podľa hudby violončelistky Daniely Szegho, musel prerušiť predstavenie. Violončelistka prestala hrať a čakala, kým laserový orloj skončí svoju produkciu.
Hovorca primátora Milan Vajda k tomu povedal: „Každý dobrý organizátor by mal vedieť, že na námestí je laserový orloj a podľa toho sa aj zariadiť. Čiže pri vybavovaní povolenia na verejné kultúrne podujatia požiadať Staré Mesto o prerušenie laserovej šou.“
Vedúci kultúrneho a sociálneho úseku miestneho úradu Staré Mesto Stanislav Bachleda povedal, že ich nikto nepožiadal o vypnutie či prerušenie programu laserového orloja. Doteraz ho na požiadanie organizátorov podujatí na Hlavnom námestí vypínali raz či dvakrát do roka.
O deviatej, jedenástej a dvanástej hodine večer je možné sledovať tzv. základnú sekvenciu alebo krátky program. O desiatej hodine večer sa spúšťa hlavný program, ktorý sa začína jeden a pol minúty pred desiatou a trvá sedem a pol minúty. Jeho autormi sú akademický maliar Viktor Hulík a hudobný skladateľ Miloš Betko.