
TID-kári mali včera v Bratislave deň voľna, niektorí relaxovali v historickom centre mesta, iní naberali silu spánkom v prechodnom stanovom tábore pod Starým mostom. FOTO SME – MAREK MICHALÍK
Už koncom júna vyrazili po Dunaji v nemeckom Ingolstadte vodáci na populárnu medzinárodnú plavbu, známu pod názvom TID-ka (Tour International Danubien), ktorej cieľom je bulharská Silistra. Podľa itinerára by mali do cieľa doraziť 30. augusta. Od prvého ročníka sa stále nepodarilo nadviazať spoluprácu s rumunskou stranou, a tak ostáva Dunaj na rumunskom území pre vodákov stále zakliaty.
Do Bratislavy, kde mali jej účastníci prvú jednodňovú prestávku, dorazilo takmer dvesto vodákov a ďalší sa budú po trase ešte pridávať. Účastníkmi sú prevažne príslušníci podunajských štátov. Vlani sa pripojili aj Holanďania, Španieli a Angličania. Po Bratislavu sa plavili aj Poliaci a pred časom splavili Dunaj aj jeden Američan a Mexičan.
Zakladateľom TID-ky je Ivan Sutóris, ktorý už v roku 1955 vypracoval plán prvého vodáckeho putovného tábora na rieke Dunaj. Na začiatku v roku 1956 prví účastníci absolvovali etapu Bratislava – Budapešť (222 km) za sedem dní. Aj v roku 1957 sa štartovalo v Bratislave, ale plavba sa končila v Belehrade (699 km) a trvala 15 dní. Podobne prebiehal aj splav v roku 1958. V roku 1959 bol štart vo Viedni a cieľ v Belehrade (764 km). Plavba trvala 25 dní. Potom sa štart i cieľ posúvali, dĺžka trate i počet dní sa zvyšovali.
Od roku 1969 až dodnes sa štartuje v Ingolstadte a končí v Silistre. Plavba na trase dlhej 2082 kilometrov trvá približne 64 dní. Počas nej prejdú účastníci piatimi krajinami. Bratislava je pre vodákov vstupnou bránou už do tretieho štátu na trase plavby. (slo)