SME

Výstava o podhradí – nostalgia i zamyslenie

Jednou z kultúrnych lahôdok tohtoročnej letnej sezóny v Bratislave sa nepochybne stane výstava s názvom Podhradie známe, neznáme. V Pálffyho paláci na Panskej 19 je inštalovaných 128 umeleckých kresieb, grafík a malieb a 60 čiernobielych fotografií s ...

Jednou z kultúrnych lahôdok tohtoročnej letnej sezóny v Bratislave sa nepochybne stane výstava s názvom Podhradie známe, neznáme. V Pálffyho paláci na Panskej 19 je inštalovaných 128 umeleckých kresieb, grafík a malieb a 60 čiernobielych fotografií s mapkami, ktoré približujú verejnosti dnes už nejestvujúce podhradie. Pre skôr narodených nostalgia, pre mladšie ročníky dotyk s nepoznanou minulosťou mesta na Dunaji. A možno pre každého podnet na zamyslenie, ako bude podhradie vyzerať o pár rokov, nakoľko je jeho revitalizácia, respektíve novodobé architektonické dotvorenie jednou z aktuálnych tém rozvoja mesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vystavené exponáty z majetku Galérie mesta Bratislavy (okrem fotografií) predstavujú podhradie z dvoch zorných uhlov: na jednej strane v rámci celkového pohľadu na hrad a jeho okolie (prevažujú z južnej alebo severnej strany), na strane druhej sú to pohľady na jednotlivé domy, uličky či námestia. Pomôckou pre návštevníkov je sprievodný text z pera kurátora výstavy Martina Čiča, nachádzajúci sa v oboch výstavných priestoroch (myslím, že keby k výstave vyšiel aj katalóg, dobre by sa predával). Stručne približuje históriu podhradia: hradný alebo zámocký vrch (Schlossberg, Schlossgrund) a Zuckermandel (de facto pokračovanie Vydrice), doplnenú o informácie o autoroch a vystavených dielach.

Najstaršou prácou je Pohľad na Bratislavu z juhu od Franza Hogenberga (kolorovaná medirytina z 80. rokov 16. stor.). Popri jej umeleckej a dokumentárnej hodnote vypovedá aj o skutočnosti, že Bratislava so svojou dominantou hradom a tiež podhradím (do polovice 19. stor. nezávislé poddanské mestečko) pútala zaslúženú pozornosť pre umelecké stvárnenie. A to nielen domácich umelcov či umelcov pôsobiacich v neďalekej Viedni alebo Budapešti, ale aj tých zo vzdialenejších krajín (napr. Nemec Ludwig: Rohbock Rybné námestie, oceľoryt, okolo 1850 či Angličan Robert Batty: Pohľad na mesto a Dunaj z hradu, kolorovaný oceľoryt, vydaný v Londýne v r. 1823 a pod.). Medzi ďalších známych autorov patria Jakob Alt, Rudolf Alt, Balthasar Wigand, z mladších Viktor Benesch, Maximilián Schurmann, Ernest Zmeták, Vladimír Vestenický, Michal Staudt, František Reichentál, Pavol Kováts, Milan Paštéka, Béla Marx a ďalší. Najpočetnejšie je zastúpený Karl Frech, ktorého kolorovaný linorez Východná strana hradného vrchu z vtáčej perspektívy (30. roky 20. stor.) tvorí pozvánku na výstavu.

SkryťVypnúť reklamu

Čiernobiele dobové fotografie sú vhodným pandantom pre grafiky, kresby a maľby. Sú zoradené podľa jednotlivých ulíc od konca Podhradského nábrežia po Vydricu, cez Rybné námestie, Židovskú ulicu až po Zámockú ulicu a hrad. Priložené mapky ilustrujú ich lokalizáciu.

Šestnásťminútové video Bratislava v premenách času uzatvára prechádzku podhradím a mestom. Čiernobiele a farebné sekvencie sú zostrihom z rôznych dokumentov (a asi preto je nahrávka bez zvuku). Zachytávajú dôležité momenty 20. storočia (návštevu T. G. Masaryka v Bratislave, mestské trhy, pohľad na sochu Márie Terézie či M. R. Štefánika, povodeň, Židovňu, búranie synagógy, vojenskú prehliadku, prvomájovú manifestáciu a pod.).

Výstava Podhradie známe, neznáme potrvá do 31. augusta 2003.

SkryťVypnúť reklamu

ĽUBOMÍR NOVOTNÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu