
V Horskom parku predvčerom oficiálne zahájili už 5. ročník projektu Zelené mesto. Projekt sa zameriava na zveľaďovanie zelene, rekultiváciu zanedbaných zelených plôch a vysádzanie nových stromov. „Akcia je založená na iniciatíve a práci dobrovoľníkov. Ľudia si udržujú svoje mesto, pričom materiál hradí sponzor,“ hovorí riaditeľ Nadácie Horský park Kamil Procházka. Okrem zahájenia projektu Zelené mesto bola v Horskom parku otvorená aj nová brána pri hlavnom vchode, v areáli dobrovoľníci rozmiestnili nové orientačné stĺpy pre návštevníkov. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Zemné práce na výstavbe mosta Košická si vyžadujú nepretržitý monitoring vybagrovanej pôdy. Vyústenie mosta cez Dunaj smeruje do mimoriadne rizikových parciel, na ktorých stála ropná rafinéria Apollo. Rafinérku koncom druhej svetovej vojny bombardovalo spojenecké letectvo.
Už prieskumné vrty preukázali, že miestami len dva metre pod povrchom sa nachádza rozsiahle ložisko desaťtisícov litrov vytečených ropných látok, z ktorých niektoré, ako napríklad benzén, sú považované za silne karcinogénne. Podľa vyjadrenia projektového manažéra Pavla Takáča zo spoločnosti Doprastav, ktorá je realizátorom stavby, pravidelne odoberajú vzorky pôdy a zisťujú v nej hladinu škodlivých látok.
Zeminu obsahujúcu nadlimitné množstvo škodlivín odvážajú do areálu Slovnaftu vo Vlčom hrdle, kde ju spoločnosť Slovnaft Vurup dekontaminuje v priebehu dvoch až troch mesiacov osvedčenou technológiou – naočkovaním mikroorganizmov. Vyčistená pôda je po kontrolnej prehliadke voľne použiteľná.
(tasr)