
Začiatkom 30-tych rokov minulého storočia sa v Bratislave stretli table-tennisové družstvá ŠK Bratislava a Makkabea Trenčín, úspešnejší boli domáci. FOTO – AUTOR
Predchodcom stolného tenisu bola vyše dvetisíc rokov stará japonská hra gossima. Do Európy ju importovali Angličania. Základom vzniku novej hry s najmenšou loptičkou zvanej pingpong bol však tenis a snaha o jeho prenesenie do sálového prostredia na stôl v druhej polovici 19. storočia. Aj stará dobová tlač písala: „Začiatkom poslednej štvrtiny 19. storočia bol v Anglicku tenis úspešne a vhodne prenesený do miniatúry a hraný v bytoch na obyčajných jedálenských stoloch. Nazýval sa pingpong.“
Hrali s cigarou v ruke
Spoločenskú hru prinášajúcu zábavu hrávali vtedy s pergamenovou alebo drevenou raketou a gumenou loptičkou. Prvé pravidlá vyšli v Londýne v roku 1884 a od roku 1899 sa používala celuloidová loptička, čo prinieslo revolúciu vo vývoji hry. Vtedy zachvátila Anglicko pingpongová horúčka a nastal jej presun do kontinentálnej Európy. Vo Viedni sa uskutočnil v roku 1901 prvý turnaj mimo ostrovov a v Prahe o rok ďalší. Išlo však stále skôr o spoločenskú udalosť, čo zachytávajú dobové ilustrácie „hrajúcich“ džentlmenov vo frakoch a cylindroch s cigarou v ruke či dám v dlhých róbach s hlbokými dekoltážami, vejárom v jednej ruke a raketou v druhej. „Na biliardových stoloch pinkajúce dvojice uprostred veselej spoločnosti rozhodne dojem športového duelu nevyvolávali, charakter športu nadobudol stolný tenis až po prvej svetovej vojne.
Bratislava ťažila z polohy
Na Slovensku boli prvé stolnotenisové kluby založené v rokoch 1922 až 1926. Bratislava vyťažila aj v tomto prípade z výhodnej geografickej polohy a blízkosti Viedne, Budapešti i Prahy, okrem nej sa hra uplatňovala rýchlo v Banskej Bystrici, Žiline, Nitre, Prešove, Lučenci, Piešťanoch a inde.
V roku 1925 bola v Prahe založená Československá table-tennisová asociácia a zodpovedným dôverníkom pre Slovensko sa stal Bratislavčan J. Švec, ktorého po štyroch rokoch vystriedal vo funkcii ďalší Bratislavčan Ľ. Mutňanský. V nasledujúcom roku bola v Berlíne založená Medzinárodná stolnotenisová federácia (ITTF) a bývalé Československo sa stalo jedným z jej zakladajúcich členov. V tom istom roku sa konali prvé majstrovstvá sveta v Londýne.
Gumový povrch umožnil rotované podania
Prvé majstrovstvá Slovenska v stolnom tenise sa uskutočnili v roku 1927 v Bratislave a bohatá zahraničná účasť im dala punc medzinárodných. Dovtedy nevídané výkony ukázali početnému obecenstvu najmä špičkoví maďarskí a rakúski hráči. Premiérovými víťazmi dvojhier sa stali Rakúšan Thum, ktorý získal v nasledujúcom roku titul majstra sveta vo štvorhre (spoločne s krajanom Liebsterom) a vynikajúca Maďarka Mednyanszká, majsterka sveta vo dvojhre v rokoch 1927 až 1931.
Naše mesto bolo vtedy svedkom významných technických zmien, ktorými stolný tenis prechádzal. Špičkoví hráči začínali používať pri hre namiesto drevených rakiet tie s vrúbkovaným gumovým povrchom, ktoré im umožňovali praktizovať nové útočné i obranné údery či rotované podania. Hra sa stala pestrejšou a dynamickejšou, čo ocenili nielen hráči, ale aj diváci. V Bratislave ich záujem o stolný tenis rapídne rástol.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR)