SME

Pingpongová zábava sa zmenila na šport po vojne

Predchodcom stolného tenisu bola vyše dvetisíc rokov stará japonská hra gossima. Do Európy ju importovali Angličania. Základom vzniku novej hry s najmenšou loptičkou zvanej pingpong bol však tenis a snaha o jeho prenesenie do sálového prostredia na stôl .


Začiatkom 30-tych rokov minulého storočia sa v Bratislave stretli table-tennisové družstvá ŠK Bratislava a Makkabea Trenčín, úspešnejší boli domáci. FOTO – AUTOR


Predchodcom stolného tenisu bola vyše dvetisíc rokov stará japonská hra gossima. Do Európy ju importovali Angličania. Základom vzniku novej hry s najmenšou loptičkou zvanej pingpong bol však tenis a snaha o jeho prenesenie do sálového prostredia na stôl v druhej polovici 19. storočia. Aj stará dobová tlač písala: „Začiatkom poslednej štvrtiny 19. storočia bol v Anglicku tenis úspešne a vhodne prenesený do miniatúry a hraný v bytoch na obyčajných jedálenských stoloch. Nazýval sa pingpong.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hrali s cigarou v ruke

Spoločenskú hru prinášajúcu zábavu hrávali vtedy s pergamenovou alebo drevenou raketou a gumenou loptičkou. Prvé pravidlá vyšli v Londýne v roku 1884 a od roku 1899 sa používala celuloidová loptička, čo prinieslo revolúciu vo vývoji hry. Vtedy zachvátila Anglicko pingpongová horúčka a nastal jej presun do kontinentálnej Európy. Vo Viedni sa uskutočnil v roku 1901 prvý turnaj mimo ostrovov a v Prahe o rok ďalší. Išlo však stále skôr o spoločenskú udalosť, čo zachytávajú dobové ilustrácie „hrajúcich“ džentlmenov vo frakoch a cylindroch s cigarou v ruke či dám v dlhých róbach s hlbokými dekoltážami, vejárom v jednej ruke a raketou v druhej. „Na biliardových stoloch pinkajúce dvojice uprostred veselej spoločnosti rozhodne dojem športového duelu nevyvolávali, charakter športu nadobudol stolný tenis až po prvej svetovej vojne.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislava ťažila z polohy

Na Slovensku boli prvé stolnotenisové kluby založené v rokoch 1922 až 1926. Bratislava vyťažila aj v tomto prípade z výhodnej geografickej polohy a blízkosti Viedne, Budapešti i Prahy, okrem nej sa hra uplatňovala rýchlo v Banskej Bystrici, Žiline, Nitre, Prešove, Lučenci, Piešťanoch a inde.

V roku 1925 bola v Prahe založená Československá table-tennisová asociácia a zodpovedným dôverníkom pre Slovensko sa stal Bratislavčan J. Švec, ktorého po štyroch rokoch vystriedal vo funkcii ďalší Bratislavčan Ľ. Mutňanský. V nasledujúcom roku bola v Berlíne založená Medzinárodná stolnotenisová federácia (ITTF) a bývalé Československo sa stalo jedným z jej zakladajúcich členov. V tom istom roku sa konali prvé majstrovstvá sveta v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu

Gumový povrch umožnil rotované podania

Prvé majstrovstvá Slovenska v stolnom tenise sa uskutočnili v roku 1927 v Bratislave a bohatá zahraničná účasť im dala punc medzinárodných. Dovtedy nevídané výkony ukázali početnému obecenstvu najmä špičkoví maďarskí a rakúski hráči. Premiérovými víťazmi dvojhier sa stali Rakúšan Thum, ktorý získal v nasledujúcom roku titul majstra sveta vo štvorhre (spoločne s krajanom Liebsterom) a vynikajúca Maďarka Mednyanszká, majsterka sveta vo dvojhre v rokoch 1927 až 1931.

Naše mesto bolo vtedy svedkom významných technických zmien, ktorými stolný tenis prechádzal. Špičkoví hráči začínali používať pri hre namiesto drevených rakiet tie s vrúbkovaným gumovým povrchom, ktoré im umožňovali praktizovať nové útočné i obranné údery či rotované podania. Hra sa stala pestrejšou a dynamickejšou, čo ocenili nielen hráči, ale aj diváci. V Bratislave ich záujem o stolný tenis rapídne rástol.

Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu