
Liatinová pec na snímke bola vyhotovená okolo roku 1880, na obrube má banícky znak. Je to vlastne staroveká „mikrovlnka“ – má výklenok na zohrievanie jedla.
Niektoré predmety na výstave Chvála liatine v Slovenskom národnom múzeu sú naozaj kuriózne. Zo Zlievarenského múzea v Budapešti do Bratislavy „pricestovali“ liatinové pece, ale aj drobné, svojrázne úžitkové a dekoratívne predmety. Exponáty pochádzajú z druhej polovice 19. a začiatku 20. storočia a sú dokladom priemyselnej revolúcie, výroby železa a jeho odlievania.
Budapeštianske Zlievarenské múzeum zbiera predmety vyrobené z liatiny, čím zároveň ochraňuje staré zlievarenské remeslo. Zo svojej zbierky, v ktorej je 80 liatinových pecí, zapožičalo na bratislavskú výstavu 15 exponátov. Menšie predmety z výstavy slúžili buď na praktické, alebo estetické účely v meštianskych a zemianskych domácnostiach – písacie súpravy, ťažidlá, poháre, svietniky, kríže. Napríklad liatinový predmet, ktorý znázorňuje roháča, slúžil našim predkom ako sťahovač na čižmy.
Expozíciu dopĺňajú aj kachle a úžitkové predmety zo Slovenského technického múzea v Košiciach. Výstava, ktorú už videli návštevníci vo viacerých slovenských mestách, potrvá do 21. septembra.
FOTO SME – PAVOL MAJER