
Knihu Petra Áča (v strede) Tajný život rýb krstili v utorok rybími šupinami rybár – tenista Miloš Mečíř a rybárka – operná speváčka Ľubica Rybárska.
Voda nepatrí len rybám. Medzi najkrajších „rybárov“ patrí rybárik riečny, malý vtáčik so smaragdovo-modrým perím. Po útoku prudko vyletuje z vody, lebo nevie plávať po hladine.
„Za rybami som sa potápal v tatranských plesách, plazil som sa v dravom prúde ľadových a plytkých horských bystrín, zostupoval do zelenavých hlbočín jazier,“ vyznáva sa v knižke Tajný život rýb jej autor Peter Áč.
Voda autora fascinovala od detstva. Spočiatku bol ohúrený potápaním sa v exotických moriach, ale fotografovanie v sladkých vodách mu napokon učarovalo viac. Štyridsať rokov sa potápa, skúma život rýb pod vodnou hladinou a vodotesným fotoaparátom ich sníma, nehľadiac na počasie ani ročné obdobie. Naplával nekonečné kilometre a keď nechcel narušiť tajomný rituál života rýb, mrzol bez pohybu na hladine, čakajúc na ten pravý okamih stlačenia spúšte. Aj vďaka tomu sú získané fotografie a poznatky neopakovateľné a vzácne. Texty aj snímky v knihe si všímajú fyziologické detaily rýb, ich životné prejavy a správanie.
Zo všetkých rýb vraj Petra Áča najviac potrápili „obyčajné“ kapry, lebo sú múdre a opatrné. Zaregistrujú votrelca bočnou čiarou skôr, než ich uvidí on sám. „Preto sú stretnutia s kaprom iba náhodné, trvajú niekoľko sekúnd a kapor je zväčša taký prekvapený ako fotograf.“ Neúnavný Peter Áč na ne aj tak vyzrel. Vybudoval si špeciálnu maskovaciu konštrukciu a skrýval sa v nej, pokiaľ sa mu nepodarilo získať snímky podľa svojich predstáv.
Výpravná kniha plná fotografií psychológa a etológa Petra Áča mala v utorok krst v kolibe hotela Junior. Päťdesiat najkrajších strán knihy patrí práve osobným zážitkom Petra Áča pri fotografovaní. Dozviete sa z nich najviac zaujímavého – o rybách, ale aj o samotnom autorovi. Áč je autorom a spoluautorom viac ako 90 vedeckých a odborných prác a monografií, jeho fotografie nájdete vo viacerých knižných publikáciách.
FOTO SME – MAREK MICHALÍK