Ak nejde o trestný čin, čo to teda je?
„V danom prípade nejde o trestný čin neoprávneného užívania cudzej veci, môže ísť maximálne o priestupok na úseku hospodárenia s bytmi a nebytovými priestormi. Takéhoto priestupku sa dopustí ten, kto protiprávne získa, obsadí alebo užíva byt alebo nebytový priestor.“
Kedy by išlo o trestný čin neoprávneného užívania cudzej veci?
„Tento trestný čin sa podľa dikcie zákona vzťahuje len na hnuteľné veci. Vo vysvetlivkách k tomuto zákonu sa hovorí, že predmetnú vec musí mať páchateľ vo svojej fyzickej moci takým spôsobom, aby bolo osobe, ktorej vec patrí, zabránené nakladať s ňou v zmysle premiestniť ju. A keďže byt je nehnuteľnosť, nemožno sa ho zmocniť v zmysle tohto paragrafu.“
Znamená to, že ak niekto príde a obsadí cudzí byt dopustí sa len priestupku?
„Ak by do bytu niekto vnikol neoprávnene a zotrval v ňom napriek výzvam majiteľa, ktorý má na byt vlastnícke právo a je v ňom prihlásený na trvalý pobyt, dalo by sa hovoriť ešte o porušovaní domovej slobody, čo je trestný čin.“
Tento paragraf sa nevzťahuje aj na prípad, keď je jeho vlastníkom obec?
„Nie, musí byť dotknutá fyzická osoba, nie právnická. To je lapsus nášho zákona.“
Nájomník však nerešpektoval ani zapečatenie za účasti polície a do bytu sa znova nasťahoval. O čo ide v tomto prípade?
„Aj tu ide len o priestupok na úseku všeobecnej vnútornej správy. Podľa zákona o priestupkoch tomu, kto úmyselne zničí, poškodí alebo neoprávnene odstráni úradnú uzáveru alebo úradnú značku, hrozí pokuta do 5-tisíc korún.“
Aké možnosti má teda mestská časť?
„Súčasnému užívateľovi bytu môže za neoprávnené užívanie v priestupkovom konaní sama uložiť pokutu do 3-tisíc korún, čím však podstatu problému nevyrieši. Alebo sa môže obrátiť na súd, ktorý začne občiansko-právne konanie.“