Dnes sa vo švédskej Uppsale končí 16. ročník medzinárodného turnaja mladých fyzikov – súťaže pre stredoškolských študentov. Naše reprezentačné družstvo má na tejto súťaži stále miesto od vzniku Slovenskej republiky. Kapitánka Mária Šoltésová a členovia ..
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Družstvo mladých fyzikov, zľava Košinár, Plesch, Smrek, Šoltésová, Zajac, Fiala, Malovič. V pozadí vidieť štokholmskú radnicu, kde sa každý rok koná recepcia pri príležitosti udeľovania Nobelových cien.
Dnes sa vo švédskej Uppsale končí 16. ročník medzinárodného turnaja mladých fyzikov – súťaže pre stredoškolských študentov. Naše reprezentačné družstvo má na tejto súťaži stále miesto od vzniku Slovenskej republiky. Kapitánka Mária Šoltésová a členovia Peter Zajac, Martin Fiala (všetci z gymnázia na Grosslingovej ulici), Ján Smrek a Tomáš Malovič (z 1. súkromného gymnázia na Bajkalskej ulici), vedení doktormi prírodných vied Ivanom Košinárom a Martinom Pleschom bojovali aj tento rok o najvyššie priečky. V priebehu súťaže sa pohybovali na druhej a tretej priečke a len mierne zaváhanie pri prezentácii posledného príkladu ich posunulo o stupienok nižšie a zabránilo tak účasti v trojčlennom finále.
V priebehu posledných piatich rokov je to už štvrté umiestnenie na štvrtej priečke, v roku 2001 získali naši fyzici prvé miesto. Vzhľadom na zvyšujúcu sa konkurenciu (tento rok súťažilo 23 národných družstiev) je to úspešné umiestnenie a potvrdzuje pozíciu Slovenska medzi svetovou špičkou. Zaujímavé je napríklad aj to, že sme ako jediná krajina dokázali v priamom súboji poraziť v základnej časti suverénne dominujúce Nemecko.
Vo finále sa Nemecko stretlo s družstvami Poľska a Juhokórejskej republiky. Tá zaplatila svoju nováčikovskú daň a napriek výbornej prezentácii problému viskozity slepačieho vajíčka skončila na druhom mieste. Víťazstvo z minulého roka nepotvrdili Poliaci, ktorí skončili s odstupom na treťom mieste. Veľmi tesne vyhrali Nemci, prezentujúci problém nazvaný „tepelný stroj“.
Budúci rok sa súťaž uskutoční v blízkosti mesta Brisbane v Austrálii. „Napriek tomu, že na súťaži sa zúčastňujeme od vzniku republiky a umiestňujeme sa na popredných priečkach, naša krajina ešte turnaj nehostila a je preto veľmi pravdepodobné, že sa tak stane už v roku 2006,“ povedal Martin Plesch. Turnaj usporiadali už všetky okolité krajiny – Poľsko, Rakúsko, Maďarsko i Ukrajina, v Českej republike sa uskutočnil dokonca dvakrát. Jeho usporiadanie by výrazne pomohlo ďalšiemu rozvoju súťaže, ale hlavne popularizácii vedy, najmä fyziky. (mp)