
Polikliniky na Tehelnej (vľavo) a v Ružinove neprešli na samosprávu.
Kto napokon získa polikliniky na Tehelnej a v Ružinove, je ešte stále nejasné. Po tom, čo zadlžené zariadenia odmietli koncom minulého roka prevziať do svojej správy mestské časti Nové Mesto a Ružinov (zastúpené magistrátom), prešli z majetku rezortu zdravotníctva do majetku Fondu národného majetku a sú v ňom stále, čo je nezvyčajné. „Sú to jediné dve polikliniky, ktoré máme v majetku niekoľko mesiacov, hoci zvyčajne sú odštátňované zariadenia naším majetkom len jeden-dva dni,“ povedala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.
Do tejto neobvyklej situácie sa tieto zariadenia dostali aj vďaka zmene v legislatíve, ktorá zastavila ich automatický bezodplatný prevod pod VÚC od 1. januára tohto roka. Na tento postup sa mestské časti spoliehali po tom, čo ich samy pre zadlženosť presahujúcu ich finančné možnosti odmietli prevziať. Parlament však rozhodol, že v prípade nevykonateľnosti už vydaných privatizačných rozhodnutí (čo je prípad Tehelnej a Ružinova), bude o osude zdravotníckych zariadení znova rozhodovať vláda.
Návrh jej má preložiť ministerstvo hospodárstva. „Fond národného majetku už ministerstvu hospodárstva predložil svoje stanovisko. Po rokovaniach s primátorom a predsedom Bratislavského samosprávneho kraja sme mu odporučili, aby obe zariadenia navrhlo vláde previesť na vyšší územný celok, pretože Bratislavský samosprávny kraj o ne prejavil záujem,“ povedala hovorkyňa fondu a dodala, že na oddlženie zdravotníckych zariadení fond už založil akciovú spoločnosť Veriteľ, v ktorej majú rovnaký 50-percentný podiel ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo financií. Upozornila však, že návrh fondu má pre ministerstvo len odporúčací charakter. Ministerstvo môže vláde predložiť aj návrh na odplatný prevod.
FOTO SME - ARCHÍV