u prevádzkou je až v Banskej Bystrici.
„Z niekoľkomesačných štatistík vyplýva, že počas nočných služieb ošetríme asi 20 a cez víkendový deň do 60 pacientov,“ informoval vedúci lekár tejto služby Vlastimil Graus.
Podotkol, že súčasný stav stomatologického pohotovostného ošetrenia v kraji je úplne vyhovujúci. Len pre porovnanie, 16 miliónov obyvateľov regiónu Hamburg v Nemecku má počas noci takisto k dispozícii jedno zubárske kreslo a dva milióny Viedenčanov nájdu po polnoci pomoc tiež iba u jedného lekára.
„Napriek tomu, že sme jediní v kraji, ošetríme všetkých postihnutých, ktorí našu pomoc vyhľadajú. Je jedno, či sú Bratislavčania, alebo Bardejovčania,“ zdôraznil Graus. Dodal, že lekári služby prvej pomoci už majú vytvorený akýsi pomyselný zoznam svojich stálych klientov. „Ide o ľudí, ktorí nás navštevujú pravidelne, aj keď sme len pohotovosť. Sú to pacienti, ktorí nemajú svojho lekára, bezdomovci alebo podobné typy občanov,“ priblížil Graus.
Podľa hlavnej lekárky kraja Oľgy Veselej sa zatiaľ neuvažuje o rozšírení Stomatologickej lekárskej služby prvej pomoci, ale keď sa niektorý z okresov rozhodne, že zvládne túto službu, nebude sa mu v tom brániť. V minulosti sa už o to pokúšal Senec, avšak neúspešne. „Preto si myslím, že naozaj jedna pohotovostná ambulancia stačí,“ hovorí Veselá, podľa ktorej neevidujú od občanov sťažnosti na súčasný stav. (tasr)