
Unikátny primát drží Marián Vanderka, ktorý reprezentoval Slovensko aj na zimných, aj na letných hrách. V Salt Lake City štartoval ako bobista, v Sydney ako atlét.
FOTO – ARCHÍV TASR
V Bratislave žilo a pôsobilo viacero športovcov, ktorí zažili atmosféru olympijských zápolení a reprezentovali krajinu vo vyše storočnom časovom horizonte novovekých olympiád. Preto sme na leto pripravili seriál o bratislavských olympionikoch. Vždy v sobotu predstavíme športovcov, ktorí boli pri tom, keď sa zapaľoval i zhášal olympijský oheň. Medzi olympionikov bratislavského regiónu možno zaradiť tých, ktorí sa tu buď narodili, alebo sa hier zúčastnili ako členovia bratislavských športových klubov. To platí pre obdobie existencie Uhorska, Československa a samostatnej Slovenskej republiky.

Zoltán Halmaj, účastník olympiád v rokoch 1900, 1904 a 1908.
FOTO - ARCHÍV
Na viacerých olympijských hrách nemali športovci Bratislavy svoje zastúpenie. Bolo to v rokoch 1896, 1920, 1932 a 1984 na letných, tiež v roku 1924, 1928, 1932, 1936 a 1948 na zimných hrách.
Mená niektorých olympionikov figurujú v zoznamoch viacerých regiónov. Napríklad atlétka Mária Mračnová-Faithová, dnes už dlhoročná obyvateľka hlavného mesta, je zaradená v košickom regióne ako rodená Košičanka, ale zároveň aj v bratislavskom regióne, ako členka Slávie SVŠT Bratislava počas OH, na ktorých sa zúčastnila. Do zoznamu sme nemohli zaradiť zápasníka Jozefa Herdu, rodeného Trnavčana, ktorý v Bratislave pôsobil celé roky. V čase konania OH 1936, na ktorých sa zúčastnil, žil a zápasil ešte v Prahe za Waldes.
Od roku 1900, keď sa na OH v Paríži zúčastnil prvý „vyslanec z našich končín“, plavec Zoltán Halmaj, až po ZOH 2002 v Salt Lake City je evidovaných 231 športovcov, ktorí pochádzali či pôsobili v Bratislave a jej blízkom okolí. Za toto obdobie získali 40 olympijských medailí, z toho 7 zlatých, 20 strieborných a 13 bronzových.
Spomeňme aspoň zlatých: pla- vec Zoltán Halmaj, veslár Pavel Schmidt, krasokorčuliar Ondrej Nepela, cyklista Anton Tkáč, tenista Miloš Mečíř, vodní slalomári Pavol a Peter Hochschornerovci.
Medzi osobnosti sa dajú zaradiť aj tí, čo zažili olympijský sviatok viackrát. Štrnástim sa to podarilo trikrát, patria medzi nich napríklad hokejisti Vladimír Dzurilla a Jozef Golonka, športová gymnastka Marika Krajčírová-Némethová, šermiarka Katarína Ráczová-Lokšová či vzpierač Ondrej Hekel.
(Nabudúce: Olympionici medzivojnového obdobia)
Autor: IGOR MACHAJDÍK