
Rybné námestie na dobovej kresne Karla Huga Frecha (vľavo) a dnes.
Rybné námestie (do roku 1776 ho volali podľa pltí, ktoré pristávali neďaleko Fletzerstadlu) vďačí za svoje meno tomu, že sa tu už v najstarších časoch konali chýrne rybné trhy. Tieto trhy mali veľký význam pre hospodársky život mesta, lebo ešte pred niekoľkými desaťročiami sa tu ročne predávalo 3 540 000 kilogramov rýb, ktoré väčšinou pochádzali z Dunaja, z Novozámockého ramena, z Čiernej vody, z Lajty, Moravy a Váhu. Mesto, ktoré svojho času veľmi účinne podporovalo chov rýb a rybolov, udržiavalo vo svojom obvode viacero nádrží a chladiarní: v Priekope, v Rybnej priekope, v Plytkej priekope, v Medzierke či na Kačíne.

FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Prešporské ryby boli v tom čase veľmi obľúbený exportný článok. Vyvážali sa väčšinou čerstvé, solené aj sušené a v cudzine boli veľmi žiadané. Clo za vývoz rýb bolo v rokoch 1457 – 1458 dovedna 2 082,13 zlatého guldenu. Po úhyne rýb v okolitých vodách sa vývoz nielenže zastavil, ale trh bolo treba zásobovať dovozom z Maďarska a Česka.
Na južnej strane námestia mali garbiari väčší pozemok, ktorý spájal s Vydricou most pre chodcov. Na mieste, kde sa nachádzali ich dielne, postavili v 18. storočí meštiansky pivovar, ktorý sa až v roku 1880 dostal do súkromných rúk. Za dávnych čias bola v Prešporku značná spotreba piva. Zo záznamov sa dozvedáme, že v rokoch 1812 – 1813 sa v meštianskom pivovare uvarilo 9300 vedier piva. Keďže aj pivovary na Zuckermantli a Schlossgrunde (podhradí) predávali svoje pivo v Prešporku, môžeme spotrebu v uvedených rokoch odhadnúť približne na 1 820 000 vedier.
(Nabudúce mor v Prešporku)
Úryvok z knihy Karl Benyovszky: Prechádzka starým Prešporkom. Vyšlo vo vydavateľstve Albert Marenčin PT