je zrejmé, že ohrozených sa v tejto oblasti cíti 41 percent Bratislavčanov, ale až 80 percent Viedenčanov.
Čísla sú o to prekvapujúcejšie, že na Slovensku sú v súčasnosti v prevádzke dve jadrové elektrárne, pričom v Rakúsku ani jedna. „Postoj oboch populácií je formovaný úplne odlišnými informáciami, ktoré má obyvateľstvo k dispozícii. Na Slovensku sa tento problém väčšinou bagatelizuje, v susednom Rakúsku to zas značne preháňajú v negatívnom zmysle,“ uviedol Daniel Szabo z Organizácie pre monitoring prostredia.
Prieskum sa uskutočnil v rámci bilaterálneho projektu DIRECT zameraného na problematiku civilnej ochrany a obnoviteľných zdrojov energie.
Podľa Szaba prieskum odhalil názorovú odlišnosť obyvateľov hlavných miest aj v otázke týkajúcej sa ohrozenia živelnými katastrofami, ako sú napríklad povodne. Obáva sa ich takmer 90 percent Bratislavčanov, ale len menej než 30 percent Viedenčanov. „Odzrkadľuje sa tu aktuálny vplyv konkrétnej udalosti na úkor dlhodobejšieho trendu. V Bratislave sú to skúsenosti z minuloročných záplav, ktorým sa Viedeň vyhla,“ konštatoval Szabo.
Takmer identicky však reagovali občania na otázku súvisiacu s ohrozením v dôsledku výskytu epidémií a chorôb. V obidvoch mestách sa nákazy obáva vyše 60 percent opýtaných. „Pocit ohrozenia dočasne zvýšila široká medializácia epidémie SARS,“ komentoval výsledok Szabo. Bratislavčania a Viedenčania sa tiež zhodli v odpovedi na otázku, či sú dostatočne oboznámení o správaní sa pri možnej nehode v jadrovej elektrárni.
Viac informácií v tejto oblasti chýba obyvateľom nášho mesta (91%) a menej Rakúšanom (81%). (tasr)