
Bratislavskí basketbalisti na exhibícii v Modre. Koncom 30-tych rokov bratislavský basketbal vyčnieval nad celoslovenským a úrovňou sa približoval k špičkovým moravským a českým klubom. Aj napriek tomu, že do reprezentácie Československa, ktorá sa do roku 1938 dva razy zúčastnila na majstrovstvách Európy, sa žiadnemu slovenskému basketbalistovi preniknúť nepodarilo. FOTO – ARCHÍV
V roku 1937 sa stal sekretárom YMCA pre telovýchovnú činnosť J. Kokoška, ktorý sa snažil presadiť väčšiu všestrannosť v telesnej príprave mládeže. Tieto snahy však neohrozili v Bratislave jasne dominujúci basketbal a obľuba hry pod deravými košmi neklesala. Vedúce postavenie v lige si stále zachovával tím Winnetou, ale ani on si neudržal neporaziteľnosť a na niektorých turnajoch „vybuchol“. V spomínanom roku utrpel dve prehry od konkurenčnej Hviezdy a potom podľahol aj Uncasu.
Práve kombinované družstvo Hviezdy a Winnetoua podniklo zájazd do Brna. Tam zohralo tri zápasy s domácimi VŠ a Sokolom Královo Pole s bilanciou jedno víťazstvo a dve prehry. V roku 1937 vznikla nová skupina Yukon, ktorá sa hneď stala účastníkom nižšej súťaže bratislavskej divízie. V tomto roku Hviezda opäť cestovala do Brna, kde vyhrala všetky tri duely. Jej víťazstvo domáca tlač patrične okomentovala.
O rok neskôr v lige zvíťazil Winnetou, v kádri ktorého dávali koše najlepší strelci ligy. S veľkým náskokom ich najviac „zavesil“ Matrac (161) pred oddielovým kolegom Hrbáčkom (76) a Uberalom (45) z Hviezdy.
Basketbal bol v druhej polovici 30-tych rokov medzi stredoškolskou mládežou populárny, hra sa v tomto období dostala aj do stredoškolských učebných osnov. Od roku 1938 sa organizovali turnaje postupne v Bratislave, Trnave, Košiciach a ďalších mestách. Práve bratislavskí gymnazisti sa stali prvými stredoškolskými majstrami Slovenska. V majstrovskom celku už vtedy figurovalo viacero známych tvárí z basketbalovej ligy. Reálne gymnázium hrávalo vtedy v zostave: Herrmann, Pospíšil, Havluj, Mutl I, Matrac, Krása, Osuský, Michera, Mutl II, Pilař.
Ich najvážnejším súperom bola Obchodná akadémia, ktorá mala ihrisko na Palisádach už od roku 1933, silnými protivníkmi boli aj trnavskí gymnazisti. Bratislavskí stredoškoláci sa zúčastnili hier v Prahe, kam odišli s veľkou výpravou. V nej boli okrem basketbalistov aj volejbalisti, atléti a ich vlastná hudba.
IGOR MACHAJDÍK
(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR.)