„Novelizovaná vyhláška o prijímaní žiakov na stredné školy priniesla viac negatív ako pozitív,“ skonštatoval vedúci odboru školstva krajského úradu Stanislav Papánek. Prvýkrát tento rok si mohli podať deviataci prihlášku na dve stredné školy. Zápis na strednú školu nie je legislatívne ošetrený, a rodičia, ktorí žiaka zapíšu na viac ako jednu školu, neporušujú svojím konaním žiaden predpis. Viacero žiakov sa tak po absolvovaní úspešnej prijímacej skúšky zapísalo na obe školy. V Bratislavskom samosprávnom kraji evidujú 355 dvojitých, respektíve viacnásobných zápisov.
„Niektorí rodičia si nechávajú na rozmyslenie celé prázdniny a blokujú miesto pre tých žiakov, ktorí nie sú umiestnení,“ povedal Papánek. Neistotu to spôsobuje aj samotným riaditeľom škôl. Skutočným počtom žiakov v budúcom školskom roku si nebudú môcť byť istí až do septembra. Až vtedy sa ukáže reálny počet študentov. V septembri však môže nastať existenčný problém niektorých škôl, o ktoré je najmenší záujem. Týka sa to predovšetkým stredných odborných učilíšť.
Papánek apeloval na rodičov, ktorí zapísali deti na dve školy, aby sa rozhodli a umožnili tak prijatie uchádzačom na odvolanie. Východiskom z tejto situácie by mala byť podľa neho nová vyhláška, kde by bol zápis legislatívne upravený tak, aby sa žiak zapísal na jednu a nie aspoň na jednu školu.
Na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej Karola Adlera bolo k 12. júnu zapísaných 16 žiakov, ktorí sú zapísaní do prvého ročníka aj na inej strednej škole, na Gymnáziu Ivana Horvátha registrovali 10 a na Združenej strednej škole polygrafickej 17 zdvojených zápisov.
V Bratislavskom samosprávnom kraji končí tento školský rok deviatu triedu 6331 žiakov. Ďalších 1300 deviatakov sa uchádzalo o štúdium v Bratislave z iných krajov. Kapacity na umiestnenie prevyšovali tento počet o desať percent. Najviac – 3800 miest je plánovaných na stredných odborných školách (vrátane združených, umeleckých a zdravotníckych škôl), vyše 1800 miest na odborných učilištiach a takmer 1500 na gymnáziách.
Odvolania voči neprijatiu sa po prvom termíne riešili na trinástich gymnáziách. Spolu sa na ne prihlásilo 2360 žiakov. Prijatých bolo 845, voči neprijatiu sa odvolalo 169 zákonných zástupcov. Vyhovené bolo osemnástim. „Zvažovali sme najmä odvolania žiakov, ktorí sa ocitli v hodnotení tesne pod čiarou, zohľadňovali sme zdravotné a sociálne aspekty,“ povedal Papánek.
Jedno z výnimočných a úsmevných odvolaní, ktoré tento rok zohľadnili, bolo odvolanie rodičov jednovaječných dvojčiat, z ktorých sa jedno na školu dostalo a druhé nie. (japa)