
Záchody na Partizánskej lúke stále stoja, hoci Mestské lesy už vyfakturovali ich búranie. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Podľa faktúry Mestských lesov by záchody na Partizánskej lúke už nemali stáť. Ešte v decembri si totiž Mestské lesy nechali od mesta za zbúranie záchodov vyfakturovať peniaze. Demolácia záchodov spolu s rekonštrukciou schodiska mala mesto podľa faktúry vyjsť na viac ako pol milióna korún.
Mestské lesy vyfakturovaním prác, ktoré sa neuskutočnili, porušili zákon o účtovníctve. Tieto peniaze čerpali z rozpočtu mesta v rámci projektu rekonštrukcie zariadení na Partizánskej lúke a Železnej studničke. Mesto na projekt uvoľnilo okolo 2,5 milióna korún.
„Spomínané záchody boli čiernou stavbou, a to sme zistili neskoro. Nedostali sme povolenie na búracie práce,“ povedal riaditeľ lesov Pavol Sečkár. „Peniaze však máme na účte.“
Okrem búrania záchodov mal dodávateľ prác – spoločnosť Lesostav Nitra vykonať aj iné rekonštrukčné práce, napríklad opravu schodísk.
Predseda predstavenstva spoločnosti Lesostav Nitra Peter Singer k tomu povedal: „Naša obchodná spoločnosť vykonávala práce na niekoľkých objektoch, medzi inými aj na Železnej studničke. Pre nepriaznivé klimatické podmienky vznikli poruchy a nedorobky. Tieto boli odstránené na náklady našej spoločnosti. Mestské lesy v Bratislave práce na tomto objekte uhradili 23. decembra, a to sumou 165 380 korún.“
Účtovníctvo Mestských lesov v apríli tohto roka kontrolovala mestská kontrolórka Katarína Kalasová. „Kontrola v apríli 2003 bola zameraná na odstránenie neodstatkov zistených pri predchádzajúcej kontrole. Tento problém nebol predmetom kontroly,“ povedala.
Doteraz nie je jasné, kedy Lesostav Nitra vyhral objednávku vo verejnej súťaži. Podľa Kalasovej Mestské lesy uskutočnili verejnú súťaž v decembri, teda približne v čase, keď posielali na mesto faktúry. Riaditeľ Sečkár však tvrdí, že súťaž bola skôr.
Mestské lesy uzatvorili minulý rok so schodkom vyšším ako 3,7 milióna korún. V roku 2002 namiesto plánovaných 20-tisíc metrov kubických dreva vyťažili okolo 15-tisíc metrov kubických. Vyťažené drevo predávali za priemernú cenu okolo 930 Sk za meter kubický. Riaditeľ ako príčinu tohto hospodárskeho výsledku uviedol, že firmy kupujúce drevo neustále pritvrdzovali podmienky jeho odberu.