Prvá ružinovská spoločnosť, a. s., ktorá spravuje bytový fond Ružinova, eviduje v súčasnosti 2120 neplatičov v odpredaných bytoch a 625 neplatičov užívajúcich obecné byty. Spolu dlhujú 18 miliónov korún, z toho užívatelia nájomných bytov 6,6 milióna korún. V Ružinove dnes registrujú asi 1000 žiadateľov o byt, preto mestská časť uvažuje o odpredaji obecných bytov neplatičov formou dražby.
Ako povedala tlačová hovorkyňa Ružinova Anna Mihalčínová, koncepciu takého predaja nájomných bytov už spracúva právne oddelenie miestneho úradu. „Presné podmienky predaja bude prerokúvať septembrové miestne zastupiteľstvo. K dražbám by sa malo pristúpiť hneď po tom, čo koncepciu poslanci schvália,“ povedala.
Dúbravka týmto spôsobom za päť rokov odpredala asi 14 obecných bytov. Hovorca mestskej časti Ľubomír Navrátil vysvetlil: „O dražbu je vždy veľký záujem, ale ročne sa v našej mestskej časti uvoľní v priemere len asi päť bytov, väčšinou ak užívateľ bytu umrie a nezanechá dedičov. Len časť z nich ide do dražby. Rozhoduje o tom miestne zastupiteľstvo na návrh bytovej komisie,“ povedal.
Na tohtoročnej dúbravskej dražbe bytu sa napríklad zúčastnilo 41 záujemcov. Väčšina bola z Dúbravky, ale byt napokon vydražila dražiteľka z Karlovej Vsi za 1,17 milióna korún. Výkričná cena bytu bola pritom 186-tisíc korún.
Podľa dražobného poriadku, ktorý Dúbravka v minulom roku aktualizovala na základe zákona o dobrovoľných dražbách, má vydražiteľ na zaplatenie ceny, za ktorú bol byt vydražený, mesiac čas. Inak ním zložená 20-tisícová dražobná zábezpeka prepadá v prospech usporiadateľa dražby. „Zo zákona totiž nie je možné, aby byt získal dražiteľ, ktorý ponúkol v poradí druhú najvyššiu sumu. Musí sa uskutočniť nová dražba a táto suma pokrýva náklady na jej usporiadanie,“ vysvetlil Navrátil.
Dvadsaťtisícovú dražobnú zábezpeku musí pred účasťou na dražbe zložiť každý dražiteľ. Po dražbe ju všetci okrem víťaza dražby dostanú späť.