
Pozdĺž dnešnej promenády na Hviezdoslavovom námestí sa v stredoveku ťahala mestská priekopa.
Pozdĺž dnešnej promenády na Hviezdoslavovom námestí sa v stredoveku ťahala mestská priekopa pod vonkajšími hradbami. Pred zabahnenou priekopou tieklo dunajské rameno, ktoré odbočovalo pri Rybnom námestí od hlavného toku. Približne pri Rybárskej bráne viedol cez rameno, po ktorom sa plavili aj člny, malý drevený most. Toto rameno zasypali až koncom 18. storočia a na jeho mieste založili promenádu. Na hornom konci ako náprotivok Pekárskej bašty stála Obuvnícka bašta, neskôr ju zabudovali do paláca grófa Maldeghema.
V stredoveku mali pekári pred Rybárskou bránou pec, spomína sa už v 15. storočí. Stála tam aj drevená mestská ľudová škola, ktorá v roku 1553 vyhorela.
Časť, kde sa dnes nachádza promenáda, sa v 18. storočí volala Neustift an der Allee, po vybudovaní prvého divadla Divadelné námestie. Za absolutizmu sa toto miesto istý čas nazývalo Radetzkého námestie a neskôr na pamiatku významnej udalosti, že Ľudovít Kossuth v roku 1848 prehovoril k ľudu ako zodpovedný maďarský minister z balkóna hotela Zelený strom (teraz Carlton) Kosshutovo námestie. Až po prevrate sa námestiu vrátil starý náyov a v najnovšom období nesie meno slovenského básnika Hviezdoslava. (O dva týždne Rybné námestie)
Úryvok z knihy Karl Benyovszky: Prechádzka starým Prešporkom.
Vyšlo vo vydavatestve Albert Marenčin PT
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC, PAVOL FUNTÁL