
FOTO TASR – JOZEF ĎURNÍK
Vysoké teploty v posledných dňoch nijako výrazne neovplyvňujú počet pacientov na pohotovostiach. Ako konšatujú lekári, zrejme zabrala osveta, ktorej v posledných rokoch médiá venujú nemalý priestor. Určitý vplyv na počet prípadov na pohotovostiach má aj zavedenie poplatkov v zdravotníctve.
Podľa Dariny Kukučkovej, primárky interného oddelenia v Dérerovej nemocnici, pomoc najčastejšie vyhľadajú ľudia s príznakmi úpalu a dehydratácie, ku ktorým patrí zvýšená teplota, potenie, vracanie. Fakultná nemocnica Heydukova, Nemocnica u Milosrdných bratov, taktiež Antolská a Ružinov zvýšenie príjmov pacientov nezaznamenávajú.
Podľa primára pohotovostného oddelenia Nemocnice u Milosrdných bratov Otta Hajzoka: „Pacienti nechodia na pohotovosť s maličkosťami, ako chodili predtým.“
Denne by človek mal pri takýchto teplotách, aké boli v posledné dni, vypiť dva až tri litre tekutín. Najlepšie minerálky či čaju. Slnečnému žiareniu by sa mal vyhýbať najmä medzi 11. a 15. hodinou, ale aj v ostatnom čase by sa nemal zdržiavať na slnku neprimerane dlho. Pobyt na slnku ovplyvňuje aj pigmentácia pokožky – tmavší ľudia sa môžu slniť dlhšie ako ľudia so svetlou pokožkou.
Dôležité je tiež natierať sa ochrannými opaľovacími prostriedkami s vysokým UV filtrom.
MARTINA HABLÁKOVÁ