
Charitatívna aukcia obrazov, ktoré namaľovali známe osobnosti na pomoc postihnutým deťom, vyniesla v stredu večer v hoteli Forum rovného polmilióna korún. Na snímke vľavo obraz Aleny Heribanovej Ikony 20. storočia (vydražený na 26-tisíc), v strede obraz Martina Babjaka Vesmírne kráľovstvo (20-tisíc korún) a dolu obraz Emílie Vášáryovej Život (16-tisíc korún). FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Na charitatívnej dražbe projektu Maľujeme srdcom, ktorá sa uskutočnila v stredu v hoteli Forum, bol hádam najviac prekvapený licitátor, skúsený a známy galerista Miro Smolák. Ako priznal, neočakával, že nákupcovia budú takí štedrí a s humorom prikázal asistentkám „priklepnutých“ majiteľov strážiť, aby neušli. Prvých desať diel vynieslo pre postihnuté deti 232-tisíc, všetkých dvadsať napokon vydražili za pol milióna.
Už prvé dva z dvadsiatich obrazov, ktoré namaľovalo 16 známych osobností, boli predané za neočakávanú sumu. Obraz Aleny Heribanovej Ikony 20. storočia získal majiteľ za 26-tisíc. Obraz hokejového trénera našich zlatých hokejistov Jána Filca s názvom Premeny puku sa z vyvolávacej ceny 10-tisíc vyšvihol za neuveriteľné necelé tri minúty na 52-tisíc korún. Až do konca dražby zostal „Filc“ najdrahšie kúpeným obrazom.
Len o tisícku menej stál tajomnú a najvytrvalejšiu dražiteľku („číslo 10“) Pohľad na Spišský hrad Jána Figeľa. Predseda zahraničného výboru parlamentu namaľoval Spišský hrad tak, ako ho vraj bude vidno pri výjazde z nového tunela cez Branisko.
Srdcom maľovali aj premiér Mikuláš Dzurinda a minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Štetce vzali do rúk však až na presviedčanie zo strany manželiek. Minister svoju účasť na charitatívnom maľovaní doslova podmienil účasťou premiéra slovami: „Keď on, tak aj ja.“ Dzurinda, ktorý vraj vie ceruzkou perfektne nakresliť Mikimausa, tromfol svojím dielom Bez názvu Kukanove Vyznanie v podobe žltých hviezdičiek na modrom podklade o tri tisícky – jeho obraz sa predal za 26-tisíc.
Veľvyslanec Eric van der Linden pozeral s pôžitkom na dve svoje diela, ktoré maľoval „veľmi, až neefektívne dlho“. Jeseň sa predala za 23- a Dovolenka za 21-tisíc.
Dražba prebiehala v dobrej nálade a s humorom, všetci prítomní autori s napätím očakávali, za koľko budú ich diela predané.