
Mikuláš Šabo 1. mája na Kolibe nepretekal, ale bez bicykla prísť nemohol. FOTO – AUTOR
Mikuláš Šabo (25 rokov) je jedným z najznámejších orientačných cyklistov na Slovensku. Je členom Školského športového klubu pri Gymnáziu J. Papánka na Vazovovej ulici. Orientačná cyklistika sa postupne dostáva do povedomia našej verejnosti a pre jej propagáciu robí klub aj Šabo veľa. Nielen v rámci pretekárskej obce, ale organizuje aj podujatia pre verejnosť. Mikuláš Šabo nebol žiakom gymnázia, od roku 2000 je však s činnosťou klubu úzko spätý. Pôsobí aj ako inštruktor bežeckého lyžovania.
„Najskôr som sa venoval orientačnému behu. V 1990 som s ním začal ešte na základnej škole. Od roku 1996 už súťažne bicyklujem. Jazdil som za Rapid Bratislava. V tom roku som bol ešte v juniorskej kategórii a hneď som v Slovenskom pohári skončil celkovo druhý. Potom som v senioroch bol dvakrát druhý a v rokoch 1999 a 2000 som pohár vyhral. V nasledujúcej sezóne ma predbehol Bystričan Šurgan a v roku 2002 som skončil až tretí,“ kompletne opísal svoje úspechy. Za ten z roku 2000 získal zaujímavú sedemtisícovú prémiu.
Je na dvoch stoličkách
Orientačné športy sa na Vazovovej udomácnili ako náhrada za prežité povinné branné cvičenia. Nejde len o cyklistov, ale aj o orientačných bežcov. Mikuláš Šabo sa aktívne zapája pri príprave tratí na školských športových kurzoch (takzvaných KOČAP-och – kurzoch ochrany človeka a prírody), na majstrovstvách školy v orientačnom behu a pripísal si už aj traťové autorstvo na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska v orientačnej cyklistike.
V uplynulej sezóne vybojoval Šabo titul majstra Slovenska. Aj prebiehajúcu sezónu otvoril výborne, v úvodnom dvojkole Slovenského pohára v Nitre zdolal zahraničnú konkurenciu a získal titul medzinárodného majstra Slovenska na dlhej trati a vicemajstra Slovenska na krátkej. Aj v ďalšom dvojkole v Borinke bol úspešný. Posledné na Donovaloch vynechal pre pracovné povinnosti. „Jazdím aj Český, aj Slovenský pohár, som na dvoch stoličkách. Musím absolvovať určené množstvo pretekov na oboch fórach. Našťastie sa časovo neprekrývajú, iba Borinka bola výnimkou.“
Vo Francúzsku uspel tiež
V Česku je tento šport omnoho viac rozvinutý ako u nás, a preto je vítaná spolupráca. „Postupom času k nám prišli z Čiech lyžiarski orientační bežci. V zime lyžujú a v lete sa venujú cyklistike. Prepojili sme sa aj s Maďarmi, ktorí majú nízku pretekársku základňu. Chodia na náš pohár, my zase na český,“ opísal medzinárodnú spoluprácu a o svojich úspechoch za riekou Moravou povedal: „Raz sa mi podarilo vyhrať aj preteky Českého pohára. V tomto roku som bol deviaty a jedenásty.“
Šabo spolu so Šurganom a Haničákom zažili už aj veľký medzinárodný úspech. Pri premiére majstrovstiev sveta orientačných cyklistov vo Francúzsku sa totiž naša mužská štafeta umiestnila na vynikajúcom piatom mieste. Svojimi výkonmi i ochotou pomôcť je Šabo vzorom i pre ostatných. Klub na Vazovovej sa každoročne teší organizácii verejných orientačných pretekov, naposledy boli v prvomájový štvrtok na Kolibe.
Orientačná cyklistika paradoxne nepatrí do Slovenského zväzu cyklistiky, zaraďuje sa do Slovenského zväzu orientačných športov. Súťaží sa na 40-minútových krátkych tratiach, klasických (100 min), dlhých (150 min). Existujú aj preteky s voľným výberom kontrolných stanovíšť, pri ktorých si jazdec kontroly zozbiera v ľubovoľnom poradí, a štafety, praktizované v súčasnosti vo dvojiciach.
KAROL SVOZIL