SME

Plánovanú cyklotrasu cez ostrov Sihoť bude ohrozovať záplavová voda

Aktivisti nesúhlasia s návrhom SaS na cyklotrasu do Devína cez Sihoť. O možnostiach jej vedenia budú diskutovať mestskí poslanci na štvrtkovom zastupiteľstve.

BRATISLAVA. Občianske združenie Nie ropovodu cez Žitný ostrov nesúhlasí s vyjadreniami strany Sloboda a Solidarita (SaS) a s ich podporou vedenia cyklotrasy z Karlovej Vsi na Devín cez ostrov Sihoť. Informovala o tom dnes na tlačovej konferencii v Bratislave prvá podpredsedníčka združenia Liliana Ráztocká.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SaS túto alternatívu podporuje, avšak chce, aby bol prejazd na Sihoť kontrolovaný a vodné zdroje by sa tak chránili bodovo. „Je to úplne absurdná rétorika a je teda absurdné, aby hovorili o nejakom regulovanom prechode cyklistov na ostrov,“ uviedla s dodatkom, že to, že poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja za SaS Anna Zemanová vyštudovala príbuzný odbor, jej nedáva právo sa vyjadrovať v mene celej odbornej verejnosti. „Názor zdieľa aj Katedra hydrológie a krajinnej ekológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a iné subjekty odbornej verejnosti,“ doplnila.

SkryťVypnúť reklamu

Pečňa nie je Sihoť

Člen prezídia OZ Nie ropovodu cez Žitný ostrov a hydrogeológ Martin Antal nevidí zmysel vo vyjadreniach poslanca Ľubomíra Galka, ktorý nevidí rozdiel medzi vodným zdrojom v Pečnianskom lese a vodným zdrojom na ostrove Sihoť.

„Je tam diametrálny rozdiel, pretože Sihoť je najkvalitnejší vodný zdroj v Bratislave, a dokonca na celom Slovensku, ktorý nás vodou zásobuje od roku 1886 a je z neho možné dostať veľké množstvo vody,“ priblížil Antal a dodal, že momentálne zásobuje vodou až 250-tisíc obyvateľov nielen v Bratislave, ale aj na Záhorí. Kedykoľvek by bolo v krajnej núdzi potrebné zásobiť vodou viacerých obyvateľov, nie je podľa jeho slov problém dozásobovať z tohto zdroja aj ostatné obyvateľstvo.

Občianske združenie sa taktiež podľa Antala stretáva s názormi, že cyklista nie je terorista a podobne. „Nejde o to, že by boli cyklisti pre vodný zdroj skutočne nebezpeční, ale napríklad približne pred týždňom sa mimo ostrova Sihoť v jeho okolí vyzbieralo približne 800 kilogramov odpadkov, takže odpadky tam po cyklistoch určite budú,“ uviedol s dodatkom, že kultúra chránenia si prírody nie je u nás na takej úrovni ako napríklad v Rakúsku. Keď človek podľa neho dospeje na takúto kultúrnosť, mohli by uvažovať o tom, že cyklista skutočne nie je pre vodný zdroj na ostrove nebezpečný.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhli hrádzu

Návrh Zemanovej, aby sa spravila ľavobrežná hrádza, je podľa Antala z finančného aj hydrogeologického hľadiska totálny nezmysel. „Je to nezmyselné či už pre zásoby pitnej vody alebo celkového status quo ostrova Sihoť, pretože by sa spravil zásah, ktorý by nemusel vodný zdroj zvládnuť,“ uzavrel.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podporuje, aby cyklotrasa z Karlovej Vsi na Devín išla cez ostrov Sihoť, ale aby bol tento prejazd kontrolovaný a vodné zdroje sa chránili bodovo. „To znamená, aby boli chránené pred nejakým prípadným úmyselným znečistením a aby bola cyklotrasa vedená čo najďalej od týchto vodných zdrojov,“ povedala Zemanová.

Dnes sa na ostrov Sihoť vchádza mostíkom, kde je strážna služba Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Podľa SaS by však cyklotrasa mala ísť po inej ceste, ktorá je vzdialená od vodárenských zariadení a prakticky ide až popri brehu Dunaja a vychádza na mostíku pod kameňolomom. Ten je v súčasnosti zavretý bránou, SaS tam navrhuje kontrolovať vstup strážnou službou.

SkryťVypnúť reklamu

Pozorovacie zariadenia sú zabezpečené petlicou, okolo čerpacích studní by mohli byť mobilné ploty, ktoré by pri povodni odstránili. „Komunikácia pozdĺž Dunaja ide mimo týchto zariadení. Tá prirodzená bariéra hustého lesa je taká, že človek ani nemá dôvod z tej cesty schádzať,“ vysvetlila Zemanová s tým, že plot by prichádzal do úvahy len na jednom mieste.

Téma pre mestských poslancov

Dnešná situácia je taká, že cyklisti musia ísť do Devína po ceste spolu s autami, čo nie je najbezpečnejšie. Na bratislavskom zastupiteľstve sa bude tento týždeň rokovať o trasovaní cyklotrasy, v hre sú dve alternatívy. Prvá je cez ostrov Sihoť, ktorý je považovaný za strategický vodný zdroj Bratislavy. Druhá navrhovaná trasa je súbežná s Devínskou cestou popri severnom brehu Karloveského ramena.

Predstavitelia SaS pri druhej alternatíve upozorňujú na jeden problém. „Leží na súkromných pozemkoch a teda dnes nevieme povedať, či mesto vôbec bude schopné tieto pozemky vykúpiť a ani za akú cenu,“ uviedla Katarína Augustinič, predsedníčka mestského poslaneckého klubu SaS a OKS. Preto sa rozhodli podporiť alternatívu trasy cez ostrov Sihoť.

Chcú však dať pozmeňovací návrh, aby sa musel urobiť aj strategický dokument, ktorý preverí podmienky komplexnej ochrany vodárenského zdroja ostrova Sihoť. Ako upozorňujú, cyklista nie je primárnym ohrozením vodného zdroja.

Ministerstvo životného prostredia sa prednedávnom vyjadrilo, že podporuje, aby cyklotrasa neviedla cez ostrov Sihoť. Je pre neho zásadné zohľadniť ochranu strategických vodných zdrojov, environmentálne riziká a ochranu prírody. Podpredsedu SaS takéto vyjadrenia prekvapujú. „Absolútne nepochopím, prečo nepustíme ľudí do prekrásnej prírody,“ uviedol Ľubomír Galko. Zaráža ho, že takmer rovnako vyzerá Pečniansky les a tam sa cyklisti dostanú, i keď aj tam je vodný zdroj.

Autor: khu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 299
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 498
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 016
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 693
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 533
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 041
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 900
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 672
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 484
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 385
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 177
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu